Na rozpuštění sněmovny je zapotřebí nejméně 120 hlasů. Pokud by poslanci tento návrh ve středu schválili, prezident by sněmovnu rozpustil a do 60 dnů by se konaly předčasné volby. Zákonodárnou iniciativu by v takové situaci převzal Senát a předlohy jím podpořené by šly přímo k prezidentovi.

Politologové se ale shodují, že k rozpuštění sněmovny nedojde. "Strany bývalé vládní koalice budou sázet na to, že mají většinu ve sněmovně," míní politolog Daniel Kunštát ze Sociologického ústavu Akademie věd. "Sociální demokraté nebudou mít dostatek hlasů pro schválení návrhu," potvrzuje Jan Outlý z Univerzity Hradec Králové.

Jaké stanovisko zaujímají před hlasováním předsedové jednotlivých poslaneckých klubů? Přečtěte si jejich vyjádření.

Poslanec KSČM Pavel KováčikPavel Kováčik, KSČM

Naše dlouhodobé stanovisko je takové, že nejčistší a nejligitimnější řešení ve vztahu k občanům je okamžité rozpuštění sněmovny a co nejrychlejší provedení předčasných voleb. V okamžiku, kdy se součástí vládní většiny stala strana LIDEM, která nebyla voliči zvolena, se vláda vzdálila od toho, co voliči rozhodli ve sněmovních volbách a bylo zřejmé, že by byly lepší předčasné volby.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se