Na rozpuštění sněmovny je zapotřebí nejméně 120 hlasů. Pokud by poslanci tento návrh ve středu schválili, prezident by sněmovnu rozpustil a do 60 dnů by se konaly předčasné volby. Zákonodárnou iniciativu by v takové situaci převzal Senát a předlohy jím podpořené by šly přímo k prezidentovi.

Politologové se ale shodují, že k rozpuštění sněmovny nedojde. "Strany bývalé vládní koalice budou sázet na to, že mají většinu ve sněmovně," míní politolog Daniel Kunštát ze Sociologického ústavu Akademie věd. "Sociální demokraté nebudou mít dostatek hlasů pro schválení návrhu," potvrzuje Jan Outlý z Univerzity Hradec Králové.

Jaké stanovisko zaujímají před hlasováním předsedové jednotlivých poslaneckých klubů? Přečtěte si jejich vyjádření.

Poslanec KSČM Pavel KováčikPavel Kováčik, KSČM

Naše dlouhodobé stanovisko je takové, že nejčistší a nejligitimnější řešení ve vztahu k občanům je okamžité rozpuštění sněmovny a co nejrychlejší provedení předčasných voleb. V okamžiku, kdy se součástí vládní většiny stala strana LIDEM, která nebyla voliči zvolena, se vláda vzdálila od toho, co voliči rozhodli ve sněmovních volbách a bylo zřejmé, že by byly lepší předčasné volby.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.