Na rozhodnutí Nejvyššího soudu o tom, že exposlanci za ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa zřejmě opustí vězení, okamžitě zareagovali mnozí politici. Podle ČSSD toto rozhodnutí nic nemění na tom, že v případu šlo o politickou korupci a že je z ní vinen bývalý premiér Petr Nečas (ODS). V reakci na výrok soudu to řekl šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

"V tuto chvíli to znamená jediné, že trestná činnost se velmi pravděpodobně odehrávala, podle těch informací, které máme. Jenom ti poslanci, kteří se jí dopouštěli, nebudou za to s ohledem na absolutní imunitu postižitelní. To nic nemění na tom, že se jednalo o politickou korupci, a nic to nemění na tom, že z těchto důvodů měla dávno odejít vláda Petra Nečase," uvedl Tejc.

Naopak pověřený předseda ODS Martin Kuba bere rozhodnutí soudu jako potvrzení pochybností o celém policejním zásahu. Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska musí někdo za "zvůli" v případu nést odpovědnost.

Kuba se domnívá, že rozhodnutí soudu dává za pravdu těm, kdo pochybovali o oprávněnosti rozsáhlého policejního zásahu. "Zdá se, že to potvrzuje kritická slova ODS k celému zásahu. Diskuze o tom, že to byl zásah do politiky, byly na místě. Teď ale půjde o to vyvodit odpovědnost. Jestli někdo pochybil, musí být potrestán za ovlivnění životů lidí, které způsobil. Měsíc ve vazbě, mediální kampaň, to není málo," řekl pro IHNED.cz Martin Kuba.

"Jsem rád, že se potvrdilo to, co jsem si myslel, že pokud došlo k zadržení těch pánů jen kvůli politickému obchodu, tak je to slabý argument pro obhajobu tak razantního zákroku. Říkal jsem, že se těším na den, kdy bude to řízení zastaveno a kompetentní příkazce zásahu bude muset podal vysvětlení.  Co jsem byl s těmito pány v kontaktu - a tím myslím i pana Fuksu - nikdy jsem nenabil dojmu, že bychom dělali něco protiprávního. Šlo o jednoznačnou snahu udržet pravicovou politiku," uvedl jeden z takzvaných rebelů v ODS Tomáš Úlehla.

Uspokojení netajil ani bývalý ministr spravedlnosti. "Jako jeden z těch, kteří měli od počátku pochybnosti o aktivitách orgánů činných v této věci, nezakrývám, že mám z tohoto rozhodnutí radost a uspokojení, že právo v České republice možná ještě existuje," tvrdí místopředseda ODS Pavel Blažek.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který v případu také vypovídal, prý nikdy nepochyboval o tom, že exposlanci za své jednání nemohou být stíháni.

"Beru to na vědomí jako rozhodnutí Nejvyššího soudu. Jen pevně doufám, že někdo bude volán k odpovědnosti za náklady, které s sebou ta vazba a náhrady za ni, které zcela jistě budou vymáhány, kdo za tyto náklady morální i finanční ponese odpovědnost," řekl v první reakci.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg má za to, že úterní rozhodnutí soudu potvrzuje jeho slova a jednání tří exposlanců není možné považovat za trestný čin. "Řekl bych, že to indikuje, že Nejvyšší soud je stejného názoru jako já, že to nebyl trestný čin, nebylo to sice hezké, ale nebyl to trestní čin," říká Schwarzenberg a upozorňuje, že by stálo za zvážení, zda je oprávněné dlouhé držení ve vazbě lidí, kteří jsou jen obviněni.

"Myslím, že v těchto případech bychom měli dbát na příklad evropských států, kde vazba je časově omezená. To myslím obecně," dodal Schwarzenberg.

Na to, že by stíhání se zmíněnými třemi exposlanci nemusela úplně skončit, upozornil místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. "Verdikt nejvyššího soudu se dal očekávat. Nicméně pokud dobře čtu, tak trestní stíhání bude možná probíhat nadále za období, kdy již neplatila poslanecká imunita. Pak je ale otázka, za co to stíhání vlastně bude," řekl Ženíšek.

Exposlanci ODS Šnajdr, Tluchoř a Fuksa se po rebelii proti vedení své strany vzdali poslaneckého mandátu. Umožnili tak schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem. Policie v tom spatřuje formu korupce.

Všichni tři někdejší poslanci jsou nyní ve vazbě. V druhé větvi téže kauzy policie vyšetřuje údajné zneužívání rozvědky. Celkem je obviněno osm lidí, mezi nimi také někdejší šéfka Nečasovy kanceláře Jana Nagyová. Žalobci chtějí po sněmovně, aby k trestnímu stíhání vydala i expremiéra Nečase.