Bývalá koalice trvá na tom, aby olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan složil funkci. Podle nich mu verdikt Nejvyššího soudu nedává jinou možnost. Soud rozhodl, že exposlanci z ODS nemohou být stíháni pro korupci, protože je v době, kdy se měli činu dopustit, chránila imunita.

"To přece Ištvan musel vědět," říká bývalý ministr dopravy a poslanec ODS Zbyněk Stanjura v rozhovoru pro IHNED.cz.

Včerejším výrokem soudu končí příběh stíhání i pro expremiéra Petra Nečase, žalobce už do sněmovny poslal stažení své žádosti o jeho vydání. I Nečase totiž chrání poslanecká imunita.

Měl by teď Ivo Ištvan vyvodit osobní zodpovědnost, složit funkci?

Nezávislost s sebou nese pravomoc, ale i zodpovědnost. Pokud někdo postupuje závadným způsobem, že ho Nejvyšší soud označí za nezákonný, jsem přesvědčen, že zodpovědnost vyvodit nejenže má, ale musí. To, že má státní zastupitelství nezávislost, neznamená, že si může dělat, co chce. Pokud chybuji, musím to uznat.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.