Prestižní americký hudební časopis Rolling Stone umístil na obálku svého srpnového čísla portrét Džochara Carnajeva, který je obžalovaný z bombového útoku v Bostonu. Vyvolal tím kritiku veřejnosti.

Polemiku pak vzbudil i rozporuplný doprovodný text, který popisuje Carnajeva jako okouzlující dítě se skvělou budoucností, ze kterého se stal netvor. Některé řetězce již oznámily, že ve svých obchodech toto vydání magazínu nabízet nebudou.

Vše o atentátech v Bostonu najdete ZDE

Časopis se kritice brání a tvrdí, že téma je zpracováno vážně a že je součástí žurnalistických tradic.

Obálka čísla, které by mělo vyjít 3. srpna, se v úterý objevila na sociální síti Facebook a vzápětí začala vyvolávat tisíce kritických reakcí. Mnozí uživatelé sítě označují záměr amerického časopisu za "odporný", "nevkusný".

"Podívejte, Rolling Stone 'zatraktivňuje' terorismus. Bezva. Tohle číslo si nekoupím, vlastně ani žádná jiná," tvrdí podle stanice CNN jeden Američan. Zvlášť odmítavé jsou na Facebooku reakce obyvatel Bostonu, kteří se cítí "osobně uraženi" touto "ikonografickou volbou".

Použitá fotografie je přitom známá z dřívějška. Dal ji kdysi na internet sám Carnajev a převzala ji řada médií. Šokuje ale podle webů provedení snímku. Je ve stylu, jakým časopis na obálce představil v minulosti veřejnosti mnohé rockové hvězdy, například Boba Dylana.

Bývalý mluvčí americké Rady národní bezpečnosti Tommy Vietor v souvislosti s Carnajevovým vyobrazením napsal na svém Twitteru, že pokud to uvidí "rebelující americké dítě, může získat dojem, že teroristé si zaslouží postavení rockové hvězdy".

Drogistický a lékárenský řetězec CVS na Facebooku oznámil, že z úcty k obětem a jejich bližním nebude srpnové číslo nabízet. Stejné prohlášení vydaly i obchody se smíšeným zbožím Tedeschi Food Shops.

Nevkusná obálka

"Tedeschi Food Shops podporují šíření informací, nemohou ale souhlasit s jednáním, které oslavuje zločinné činy," uvedl obchod. "Hudba a terorismus k sobě nepatří," dodal.

A rozhodnutý je už také řetězec Wallgreen´s, který na Twitteru poděkoval za odezvu zákazníků, kteří s jejich rozhodnutím neprodávat srpnové číslo souhlasí.

Podle guvernéra státu Massachusetts Devala Patricka se obsah článku sice nezdá nepřijatelným, obálka je ale nevkusná. Rovněž bostonský starosta Thomas Menino považuje přebal za skandální.

Redakce obhajuje svou volbu a zpracování snímku tím, že fotografie dobře doplňuje podrobný popis Carnajevovy osobnosti. Text uvádí titulkem: Bombový atentátník. Jak populární a slibný student selhal kvůli rodině, sklouzl k radikálnímu islámu a stalo se z něj monstrum.

Profil skvělého a nadaného studenta Carnajeva si můžete přečíst v originále na stránkách Rolling Stone ZDE

Členové redakce dali dohromady také oficiální text, ve kterém tvrdí, že jejich srdce jsou s obětmi útoku na bostonský maraton a jejich rodinami. Zveřejněním Carnajevova příběhu prý jen dostává pokračuje v tradici seriózního pokrývání nejdůležitějších politických a kulturních událostí současnosti.

"Skutečnost, že Džochar Carnajev je mladý a ve stejné věkové skupině jako řada našich čtenářů, z toho pro nás činí mnohem důležitější záležitost, abychom prozkoumali složitost tohoto problému a získali mnohem ucelenější obraz toho, jak se taková tragédie mohla stát," citovala AP prohlášení magazínu.

Američan čečenského původu Džochar Carnajev je obžalovaný z dubnového bombového útoku na bostonský maraton, při kterém dvě nálože v tlakových hrncích zabily tři lidi a 264 dalších zranily.

Džochar Carnajev na titulce magazínu Rolling Stone