Když nejvyšší soudci loni rozhodli, že Vít Bárta nemůže být souzený za uplácení poslanců, měl to ústavní právník Jan Kysela za exces. Teď se to stalo znovu: soudci pustili z vazby exposlance ODS obviněné z toho, že se vzdali mandátu za úplatek – placená místa ve státních firmách.

Se zdůvodněním, že zákulisní vyjednávání o trafikách bylo poslaneckým projevem ve sněmovně, který chránila imunita. Nejvyšší soud šel proti textu i smyslu ústavy, říká Kysela.

Na všechno tedy teď platí imunita? Někteří vaši kolegové už říkali, že vydírat ani brát úplatky už ve sněmovně nebude problém, když teď Nejvyšší soud řekl, že podezření z korupce je projevem ve sněmovně chráněným poslaneckou imunitou.

Nejdřív si budeme muset přečíst to kompletní usnesení Nejvyššího soudu, které ale ještě nebylo oficiálně zveřejněné. Každopádně těžko z toho odůvodnění vyplyne, že můžete krást, loupit, škrtit – a krýt se imunitou.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.