Co byl jeden z nejčastějších sloganů prezidentské volby? Transparentnost. Hlavně při financování kampaně. Dnes pozorujeme výsledek. Máme hlavu státu, jejíž kampaň financovaly neznámé osoby nastrkující prostředníky. Další prezidentský kandidát s podezřelými, náhle se vynořivšími sponzory, se stal ministrem financí. A základní otázkou je, zda zájmy státu pro ně někdy nebudou méně důležité než přání skrytých donátorů.

Ne že by předchozí vlády byly vzorem průhlednosti. Ale ve stranách, které je tvořily, se nakonec našel vždy nějaký nespokojený člen, který podvody s financováním vynesl na světlo. A tak jsme se dozvěděli o dávno mrtvých dobrodějích ODS, tajných schránkách ODA na Panenských ostrovech nebo penězích pro ČSSD maskovaných jako členské příspěvky. Nutnost předkládat finanční zprávy, jež média vzápětí podrobně rozpitvala, pak přece jen zatlačila financování stran do přijatelnější polohy.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru