Konfliktů se sociálně vyloučenými přibývá, v Českých Budějovicích či v Duchcově si kvůli tomu dávají dostaveníčka neonacisté. V středočeské Kutné Hoře ale začali vyloučené lokality, obývané hlavně Romy, před třemi lety řešit a situace je tam výrazně odlišná.

"My se snažíme s tou komunitou pracovat a nastavit dlouhodobější systém, aby se situace nezhoršovala. Nelze to vyřešit za pět nebo deset let, či za jedno volební období," řekl k tomu tamní místostarosta Jiří Franc (Šance pro Kutnou Horu), který má sociální politiku na starosti.

Za zlomový bod považuje příchod vládní Agentury pro sociální začleňování. Ta přitom spolupracovala i s již zmíněným severočeským Duchcovem, tamní politická reprezentace s ní ale nenašla společnou řeč a starostka Jitka Bártová (nez.) se nyní dovolává pomoci vlády.

Jak tvrdí sociolog Jakub Grygar, s nímž jsme přinesli k tématu rozhovor, problémy však musí řešit hlavně samotné obce. Nejvíce přitom záleží na zajištění dostupného bydlení.

Sociální byty vs. soukromé ubytovny

Spolupráce s vládní agenturou změnila v Kutné Hoře přístup k problémovým obyvatelům. "Sociální oblast se začala prolínat celým úřadem, ať jde o bydlení či sociální služby. Někde zpřísňujeme a někde povolujeme. Aktuálně se situace trochu zhoršila, protože se rozšířilo množství soukromých ubytoven," uvedl místostarosta Franc.

Podle něj město v minulém roce vytvořilo vlastní bytovou koncepci, která nabízí možnost získat sociální byty, tedy bydlení za nevelký nájem pro ty, kteří se snaží vlastní situaci řešit.

"Pokud máme v ubytovně matku s dětmi a posílá je řádně do školy, má pak předpoklady k tomu, aby z drahé ubytovny mohla přejít do klasického bytu, protože rodina už má vytvořené určité návyky. Lidé, kteří jsou schopní spolupracovat, by měli mít šanci získat normální bydlení," vysvětluje politik.

Situaci však může město ovlivňovat jen ve vlastních ubytovnách, u těch soukromých alespoň iniciovalo větší dohled.

"Budeme dávat čím dál tím víc těchto bytů k dispozici, protože to zasahuje mladé rodiny s dětmi bez ohledu na to, jestli jde o majoritu či Romy," nastiňuje Franc cestu, kudy se vydat v boji s dluhovou pastí v podobě pochybných ubytovacích zařízení.

Bydlení nízkopříjmových skupin ale není jediná věc, která se v Kutné Hoře daří zvládat.

V jedné z místních škol existuje přípravná třída, která pomáhá především malým Romům se zapojením do školního režimu. Město nabízí veřejné práce přes sociální firmu a do problémových lokalit nasazuje terénní pracovníky z řad místních, kteří řeší problémy v soužití.

Navíc má radnice připravené dva další projekty. V centru města vyroste azylový dům pro matky s dětmi a vznikne také centrum sociálních služeb, které by mělo propojovat jednotlivé projekty pomoci.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.