Sociální demokraté se snaží sjednotit své vystupování k podpoře vlády Jiřího Rusnoka. O lepší komunikaci uvnitř strany jednalo v tomto týdnu grémium, o postoji diskutuje i předsednictvo ČSSD. Definitivně jasno chce strana mít 6. srpna.

"Jeden má tři podmínky, Bohuslav Sobotka řekl, že jsou tři kritéria, podle kterých bychom se měli rozhodovat, tak já bych si také mohl dát nějaké podmínky a nakonec si z nás udělají legraci, že to vypadá, že každý k tomu přistupujeme jinak," řekl k tomu místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, podle něhož mají taková vyjádření dopad jak na členy strany, tak na veřejnost.

Místopředseda strany Michal Hašek totiž prohlásil, že strana kabinet podpoří, pokud bude program kabinetu v souladu s programem ČSSD a budou pokračovat rozhovory o předčasných volbách. Chtěl také vysvětlit financování prezidentské kampaně ministra financí Jana Fischera. O vládě ale zatím mluví více než přívětivě.

Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka je naopak zdrženlivý a zmínil trojici kritérií, podle nichž se chce rozhodovat.

"Bude nás zajímat, zdali vláda přispěje ke zlepšení života občanů a k vyřešení současné politické krize. Dále chceme, aby sociální demokraté svým postojem respektovali svoji dlouhodobou věrnost principům parlamentní demokracie a aby existoval v budoucnu prostor pro realizaci sociálně demokratické politiky," zmínila jeho postoj Česká televize.

Zaorálek: Neměli bychom se vyjadřovat

Nejednotnost v komunikaci přičítá Zaorálek začátku prázdnin a letních dovolených. "Ve chvíli, kdy se všichni rozjeli a poměrně na dost velké vzdálenosti, tak najednou se projevilo to, že jsme nebyli dohodnuti a možná ti dotyční si mysleli, že jsou v souladu, ale vlastně se ukázalo, že se to začíná divergovat ty postoje. Takže jsme se znovu sešli a řekli jsme si, že takhle to nejde," uvedl ke středečnímu jednání grémia.

Na něm se vedoucí představitelé strany dohodli na zlepšení vzájemné komunikace a nepřenášení vnitřní debaty na veřejnost do doby, než bude jasné společné stanovisko.

"My se z toho letního provozu musíme dostat do režimu, kdy normálně pracujeme a koordinujeme se," uvedl Zaorálek. Podle něj není možné, aby každý, bez předchozí domluvy, říkal své "volné letní názory".

To, že bude nakonec strana ve svém postoji vůči Rusnokově vládě jednotná, slibují v podstatě všichni její vedoucí představitelé. Závěrečné stanovisko má padnout po společné schůzce předsednictva s poslanci jen nedlouho před hlasováním o důvěře, které by se mělo uskutečnit kolem 8. srpna.

Související