Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu premiéra Jiřího Rusnoka 10. července. Během dvou týdnů stihlo 14 ministrů vyměnit 36 lidí na vedoucích postech svých resortů, včetně 14 náměstků. Navíc první náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek (TOP 09) odchází na vlastní žádost.

Ministři zahájili personální obměnu, přestože vláda nemá důvěru sněmovny. Díky rošádám na rozhodujících pozicích přitom mohou pomáhat svému vlastnímu byznysu, pokoušet se přesměrovat miliardové finanční toky, a dokonce měnit pozici České republiky ve světě.

Komentář

Jiří Leschtina:

Vláda dočasné agrese

 

Lze pochopit, když ministr práce a sociálních věcí odvolá náměstka pro informační technologie, kde to zavání korupcí. Pokud ale František Koníček po dvou dnech ve funkci propustí pět ředitelů odborů, jsme svědky promyšlené čistky, jež má zajistit lukrativní místa pro ty správné lidi.

Celý komentář Jiřího Leschtiny čtěte - ZDE

Největší migrace nastala v uplynulých dnech na ministerstvu zemědělství, kde se pod novým šéfem resortu Miroslavem Tomanem vyměnilo hned 9 lidí. Za pozornost stojí hlavně změny v sekcích, které mají na starosti zemědělské komodity, tedy obor, který je předmětem podnikání rodinné firmy Tomanových Agrotrade.

Na druhou stranu ministerstva průmyslu, zdravotnictví a místního rozvoje zůstala, pokud jde o personální složení, prozatím nedotčena.

Server IHNED.cz připravil podrobnou interaktivní vizualizaci všech změn na ministerstvech. Zahrnuje každou pozici od náměstků po vedoucí jednotlivých odborů napříč resorty, na třech z nich ještě ministři nikoho nevyměnili. Grafika nyní zobrazuje údaje platné 23. července v 16 hodin. Prohlédnout si ji můžete ZDE.

Mapa moci

Redakce IHNED.cz bude změny na mapě moci dál sledovat a průběžně aktualizovat podle dalších zásahů ministrů do personálního obsazení zásadních postů na jejich úřadech.

Na tvorbě mapy se můžete podílet i vy. Pokud budete mít informace o dalších změnách v resortech, napište nám.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.