Průzkum Hospodářských novin a IHNED.cz potvrdil obavy spojené s prezidentskou vládou. Rusnokovi ministři bez důvěry sněmovny stačili za čtrnáct dní provést 36 změn ve vrcholných postech ministerstev. Analýza jejich personálních kroků naznačuje, že mohou pomáhat svému vlastnímu byznysu, pokoušet se přesměrovat miliardové finanční toky, a dokonce měnit pozici České republiky ve světě.

Dosavadním rekordmanem v personálních změnách je ministr zemědělství Miroslav Toman. Ve vedení resortu vyměnil devět lidí. Za pozornost stojí hlavně změny v sekcích, které mají na starosti zemědělské komodity, tedy obor, který je předmětem podnikání rodinné firmy Tomanových Agrotrade.

"Je pravda, že odbornosti na těchto místech dosud příliš nebylo, ale pochybnosti jsou pochopitelné. Zda jde o střet zájmů, nebo ne, ukáže budoucnost," říká zemědělský analytik Petr Havel.

Personální změny si detailně můžete prohlédnout v MAPĚ MOCI:

Mapa moci

Podezření vzbuzuje i aktivita ministra dopravy Zdeňka Žáka. Přímo na ministerstvu sice vyměnil jen šéfa kabinetu, ale už stihl prosadit obměnu dozorčí rady Českých drah, která může odvolat generálního ředitele Petra Žaludu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.