Podpis dohody o tom, že na české ambasády se vrátí zástupci ministerstva průmyslu, vnímají exportéři jako krok k celkovému zjednodušení přístupu na zahraniční trhy.

Ministr zahraničí Jan Kohout ji uzavřel s ministrem průmyslu Jiřím Ciencialou zhruba rok a půl poté, co o ní začali tehdejší šéfové resortů - Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Martin Kuba (ODS) jednat. Schwarzenberg ji však odmítal, protože nedlouho předtím obchodní rady nahradil svými lidmi.

Viceprezident Svazu průmyslu a obchodu Radek Špicar si myslí, že se díky dohodě podaří zvýšit šance exportérů a otevřou se nové možnosti.

"Ministerstvo zahraničí v posledních letech zavíralo ambasády v zemích důležitých pro export, jako je Kolumbie, a snižovalo počty významných pracovníků na zastupitelstvích, to se stalo například v Indii. Ministr Kohout slíbil, že zvýší počet konzulů tam, kde to nejvíce export potřebuje," tvrdí.

Podle Špicara bude přínosem i poskytnutí služebních pasů, které údajně obchodním radům zaručí v řadě zemí lepší postavení.

"V minulosti jsme vnímali některé komplikace způsobené nejednotným řízením," potvrdil zmíněné problémy například vedoucí komunikace největšího vývozce - Škody Auto, Jozef Baláž.

Schwarzenberg chtěl uspořit, vadila mu i minulost

Původní praxi, kdy český byznys v zahraničí zastupovali lidé dosazení ministerstvem průmyslu, změnil exministr Schwarzenberg (TOP 09), který se před dvěma roky rozhodl, že obchodní rady nahradí zástupci vybíranými ministerstvem zahraničí.

Zdůvodňoval to snahou o úspory a odstraněním zbytečné duplicity. Navíc mu vadila i komunistická minulost některých představitelů průmyslu.

Zemětřesení na ministerstvech. Rusnokova vláda už vyměnila přes třicet lidí - čtěte ZDE

Plány ministrů: Picek bude propouštět, Koníček pošle lidi z ministerstva na Úřad práce - čtěte ZDE

Jenže Ciencialův předchůdce Martin Kuba (ODS) začal po svém nástupu do čela resortu průmyslu usilovat znovu o návrat radů pod křídla svého ministerstva.

Dohoda, která měla vrátit mezi diplomaty lidi z ministerstva průmyslu, byla připravena ještě během jeho úřadování, Schwarzenberg ji ale nechtěl podepsat.

Související