Ze zhruba 27 miliard eur, které měla Česká republika čerpat z fondů Evropské unie, zvládla za šest let programovacího období dosáhnout na pouhých osm. Z peněz se tak vyčerpalo třicet procent celku a na zbytek zbývá čas do konce letošního roku. Navíc pokud se projekty nepodaří dořešit do roku 2015, závazky se ruší a peníze se vrátí do evropského rozpočtu.

Ve zbývajících měsících letošního roku musí Česká republika čerpat pětašedesát procent prostředků. Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala je skeptický, zároveň však zdůrazňuje, že se to musí stát nejvyšší prioritou vlády, ať už jakékoli.

"Jak budeme vysvětlovat, že tu na zemi leží miliardy, které lze investovat, a my jsme na ně nesáhli?" řekl na čtvrteční tiskové konferenci úřadu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.