Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek přijal olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana, který se zabývá stíháním bývalé šéfky kabinetu Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové a údajnou korupcí bývalých exposlanců.

"Vyjádřil mu plnou podporu v jeho práci a v úsilí odhalit klientelistickou síť spojující politickou sféru s ekonomickou kriminalitou," uvedla mluvčí hlavy státu Hana Burianová.

Přítelkyně expremiéra Jana Nagyová, někdejší šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a pracovník služby Jan Pohůnek byli do pátku ve vazbě. Nagyová je měla zneužít ke sledování několika lidí včetně Nečasovy manželky.

V druhém případě se měla Nagyová podílet na uplácení exposlanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, kteří nesouhlasili s některými kroky vlády. Za tom měli získat posty ve státních společnostech.

V případě korupce chtěl Ištvan stíhat i bývalého premiéra Nečase. Nakonec si to rozmyslel. Nejvyšší soud totiž rozhodl, že se na čin vztahuje poslanecká imunita.

Sám Nečas se spolu s dalšími kolegy z ODS do státního zástupce ostře pustil. Podle nich šlo o běžnou politickou dohodu. "Nemáme tu kauzu Nagyová, máme tu kauzu Ištvan. Toto je Ištvangate," hřímal před nedávnem expremiér.

Potrefené husy se ozvaly, míní Zeman

Prezident Zeman se proti takovým tvrzením ve středu ohradil.

"Některým politikům, jejichž nervozita úměrně tomu narůstá, samozřejmě hrozí vyšetřování za některé minulé kauzy a v takovém případě obvyklá rétorika těchto politiků, já tomu říkám rétorika potrefených hus, zní tak, že nám hrozí například policejní stát," řekl prezident.

Státní zástupci nyní analyzují, zda bude možné stíhání zahájit znovu tak, aby bylo v souladu s rozhodnutím soudu.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.