Ve funkci byla teprve šest dnů, když oznámila, že nechá přepracovat nový zákon o státním zastupitelství, který má zajistit větší nezávislost a lepší práci žalobců. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová teď váhá, jestli doporučí vznik speciálního úřadu pro vyšetřování korupce.

Platí, že jste ministryní udržovací vlády? Tedy žádné velké změny?

Zatím jsme udržovací, ale musíme řešit i zásadnější věci.

Co je udržovacího na tom, že přijdete a stáhnete zákon o státním zastupitelství, který byl nejdůležitějším protikorupčním zákonem Nečasovy vlády?

Mám na tento zákon pevný názor už od začátku.  V této politicky rozjitřené době nám politici odvolávají státní zástupce za jejich profesionální činnost, by vůbec nebylo vhodné ten zákon posouvat vpřed. Je kolem toho akorát hysterie.

Jak dlouho budete ministryní?

To nikdo neví. Může to být pouze krátce, můžu skončit v září, nebo tu budu do voleb. Je to otevřená otázka.

Vy nevíte, jak se vyjednává o důvěře Rusnokově vládě?

Nemám čas sbírat informace, protože jsem do toho vlétla rovnýma nohama. Musím se řešit problémy, které tady vyvstaly. Noviny čtu až večer, dívám se na zprávy v televizi, až když jedu domů.

Neuškodilo by ČSSD, kdyby vládu podpořila? Pravice toho využije a zemanovci jí pak ve volbách vezmou hlasy.

Asi ČSSD nemá moc na vybranou. Protože buď dá důvěru vládě, nebo prezident pověří paní Němcovou s její zajímavou stojedničkou. Když tohle dopustí, tak se sociální demokracie odepíše u levicových voličů.

Celý rozhovor s Marií Benešovou čtěte v pátečních HN.

ctete patek

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.