Většina sociálních demokratů zřejmě čekala, že předseda ČSSD Bohuslav Sobotka už začne couvat. Že pomalu začne mírnit svůj odpor k vládě Jiřího Rusnoka a bude si otevírat vrátka k tomu, aby vládu mohl podpořit. To až prohraje názorový střet s Michalem Haškem, otevřeným spojencem prezidenta Miloše Zemana.

Sobotka ale rozhodně ustupovat nehodlá. Pokud totiž svůj názor uhájí, Hašek i Zeman utrží silnou porážku. Pokud ale nezvítězí, moc nad stranou fakticky převezme prezident a Sobotka bude mít jen minimální vliv, byť stále zůstane předsedou.

"Nepamatuji, kdy byla sociální demokracie názorově tak rozdělená, říká v rozhovoru pro IHNED.cz politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie.

Sledujeme nyní rozhodující souboj mezi Sobotkou a Haškem?

O tomto souboji se mluví už tak dlouho, že člověk trochu ztrácí perspektivu. Ale současné období je docela zásadní. Bohuslav Sobotka, jenž byl dosud vnímaný jako předseda, který se snaží vyvažovat různé vlivy a proudy ve straně, v poslední době zaujímá velmi radikální stanoviska, vsází svůj kapitál na jednu kartu.

Karta, se kterou hraje Michal Hašek, je dána jeho četnými kontakty s Milošem Zemanem a dobře navázanou komunikací hejtmanů s Rusnokovou vládou.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.