Protikorupční útvar v minulých dnech obvinil někdejšího ministra průmyslu a obchodu Roberta Sýkoru z přijetí úplatku. Sýkora totiž podle vyšetřovatelů sehrál klíčovou roli v obelhání tehdejší vlády Miloše Zemana ohledně privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Za to měl inkasovat minimálně tři miliony korun.

Sýkora podle policie napomohl ovládnutí společnosti jejími vlastními manažery a za její vlastní peníze. Údajně přesvědčil tehdejší Zemanův kabinet, aby skupině schované za zahraničního investora Appian Group odprodal zbývající menšinový podíl ve firmě za 650 milionů korun.

 

"Jednali skrytě a s cílem přimět český stát k prodeji, ve spolčení s Robertem Sýkorou, náměstkem ministra průmyslu a obchodu, který byl v dané době odpovědný za přípravu projektu návrhu vlády, zprávy odůvodnění a prezentaci týkající se prodeje akcií MUS vlastněných Fondem národního majetku,“ píše se ve švýcarské obžalobě.

 

Policie kromě Sýkory obvinila i někdejšího vlivného zbrojaře a lobbistu Pavla Muselu, který úplatky údajně distribuoval.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej se ke konkrétním jménům odmítl vyjadřovat, potvrdil ale, že detektivové stíhají v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné společnosti dva lidi.

„Byli obviněni z trestných činů podplácení a přijetí úplatku,“ uvedl pro deník Právo Ibehej. Oběma za to podle zákona hrozí až pět vězení.

O spojitosti mezi Sýkorou a uplácením při privatizaci Mostecké uhelné se spekulovalo delší dobu, oficiálně kauzu popsaly teprve nedávno švýcarské orgány. Tehdejšího šéfa dolu Antonína Koláčka a jeho spolupracovníky obžalovaly z praní špinavých peněz.

Sýkora dříve také pomohl expremiérovi Stanislavu Grossovi ke zbohatnutí. Prodal mu za 20 milionů akcie Moravia Energo, Gross za ně obratem získal o 80 milionů více.

Advokátka obviněných někdejších manažerů MUS Karolina Zelenková odmítá, že by obvinění Sýkory a Musely souviselo se stíháním exmanažerů firmy.

Související