Léčebné konopí by od září mohlo být v lékárnách, ale jen pro dospělé. Vyhláška, která to umožní, začne platit od 1. srpna, oznámil legislativní náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek (TOP 09).

Vyhláška stanoví podmínky pro předepisování, přípravu, výdej a používání přípravků s konopím pro léčbu. Budou se vydávat pouze na elektronický recept.

"Vyhláška stanoví jednotlivé indikace pacientů a odborníků, kteří mohou pacientům léčebné konopí předepisovat. Bude na elektronický předpis, tedy na předpis s omezením," upřesnil náměstek.

V současnosti podle Plíška běží na ministerstvu správní řízení. Pět firem požádalo o povolení k nakládání s omamnými a psychotropními látkami ve spojitosti s konopím. Dvě z nich chtějí licenci na dovoz léčebného konopí ze zahraničí.

Konopí na předpis

V jakých případech lze podle vyhlášky předepsat konopí: Chronická neutěšitelná bolest, zejména v souvislosti s rakovinou, bolest spojená s neurodegenerativním onemocněním pohybového systému, systémovým onemocněním pojiva a imunopatologickými stavy, neuropatická bolest klinická onkologie, radiační onkologie, neurologie, paliativní medicína, léčba bolesti, revmatologie, ortopedie, infekční lékařství, vnitřní lékařství - pouze pro hospitalizované pacienty

spasticita a s ní spojená bolest u roztroušené sklerózy nebo při poranění míchy neurologie

nauzea, zvracení nebo podpora chuti v souvislosti s léčbou rakoviny nebo HIV klinická onkologie, radiační onkologie, infekční lékařství

Zdroj: vyhláška ministerstva zdravotnictví

"Předpokládáme ukončení správního řízení zhruba do konce srpna, to znamená, že v září už budou jasné podmínky pro to, aby dovozci a distributoři distribuovali konopí do lékáren. Bude záležet na lékařích, zda budou pacientům léčebné konopí předepisovat," dodal.

Vyhláška umožní předepsat nejvýše 30 gramů léčebného konopí měsíčně. Pro děti tyto přípravky dostupné nebudou. Na jeden recept může lékař napsat pouze takové množství přípravku, které zajistí jednoměsíční léčbu, musí uvést dávkování a cestu podání, tedy zda se inhaluje či polyká.

Konopí budou moci psát lékaři například na neuropatickou bolest, která je průvodcem řady neurologických chorob. Nebo na spasticitu, tedy zvýšené svalové napětí a s ním spojenou bolest u roztroušené sklerózy nebo při poranění míchy, na nevolnost a podporu chuti k jídlu při léčbě rakoviny či HIV a také na Tourettův syndrom, který je spojen s pohybovými a zvukovými tiky neovladatelnými vůlí.

Zákon umožňující využití léčebného konopí platí od dubna, pacienti ale museli počkat na vydání vyhlášky, která upřesní podmínky.

Zatím se bude léčit konopím dovezeným z Nizozemska, od dubna příštího roku by mohly začít pěstovat léčebné konopí také české firmy.

Kritici tvrdí, že povolených 30 gramů nebude řadě pacientů stačit, argumentují dosavadní praxí i zahraničními příklady. Vadí jim také to, že nizozemská firma nabízí gram za 200 korun, pacient za povolených 30 gramů tak měsíčně bude muset dát 6000 korun.

Za nesmyslný označují i zákaz používání léčebného konopí pro děti a mladistvé. Tvrdí, že při pečlivém lékařském posouzení stavu dítěte mu nehrozí poškození zdraví.

Konopí obsahuje stovky účinných látek, tzv. cannabinoidů, v lékárnách by měly podle vyhlášky být čtyři druhy konopí s odlišnou výší těchto látek. Řada lékařů léčbu konopím zpochybňuje, naproti tomu mezi pacienty je o tuto možnost poměrně velký zájem.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se