Léčebné konopí by od září mohlo být v lékárnách, ale jen pro dospělé. Vyhláška, která to umožní, začne platit od 1. srpna, oznámil legislativní náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek (TOP 09).

Vyhláška stanoví podmínky pro předepisování, přípravu, výdej a používání přípravků s konopím pro léčbu. Budou se vydávat pouze na elektronický recept.

"Vyhláška stanoví jednotlivé indikace pacientů a odborníků, kteří mohou pacientům léčebné konopí předepisovat. Bude na elektronický předpis, tedy na předpis s omezením," upřesnil náměstek.

V současnosti podle Plíška běží na ministerstvu správní řízení. Pět firem požádalo o povolení k nakládání s omamnými a psychotropními látkami ve spojitosti s konopím. Dvě z nich chtějí licenci na dovoz léčebného konopí ze zahraničí.

Konopí na předpis

V jakých případech lze podle vyhlášky předepsat konopí: Chronická neutěšitelná bolest, zejména v souvislosti s rakovinou, bolest spojená s neurodegenerativním onemocněním pohybového systému, systémovým onemocněním pojiva a imunopatologickými stavy, neuropatická bolest klinická onkologie, radiační onkologie, neurologie, paliativní medicína, léčba bolesti, revmatologie, ortopedie, infekční lékařství, vnitřní lékařství - pouze pro hospitalizované pacienty

spasticita a s ní spojená bolest u roztroušené sklerózy nebo při poranění míchy neurologie

nauzea, zvracení nebo podpora chuti v souvislosti s léčbou rakoviny nebo HIV klinická onkologie, radiační onkologie, infekční lékařství

Zdroj: vyhláška ministerstva zdravotnictví

"Předpokládáme ukončení správního řízení zhruba do konce srpna, to znamená, že v září už budou jasné podmínky pro to, aby dovozci a distributoři distribuovali konopí do lékáren. Bude záležet na lékařích, zda budou pacientům léčebné konopí předepisovat," dodal.

Vyhláška umožní předepsat nejvýše 30 gramů léčebného konopí měsíčně. Pro děti tyto přípravky dostupné nebudou. Na jeden recept může lékař napsat pouze takové množství přípravku, které zajistí jednoměsíční léčbu, musí uvést dávkování a cestu podání, tedy zda se inhaluje či polyká.

Konopí budou moci psát lékaři například na neuropatickou bolest, která je průvodcem řady neurologických chorob. Nebo na spasticitu, tedy zvýšené svalové napětí a s ním spojenou bolest u roztroušené sklerózy nebo při poranění míchy, na nevolnost a podporu chuti k jídlu při léčbě rakoviny či HIV a také na Tourettův syndrom, který je spojen s pohybovými a zvukovými tiky neovladatelnými vůlí.

Zákon umožňující využití léčebného konopí platí od dubna, pacienti ale museli počkat na vydání vyhlášky, která upřesní podmínky.

Zatím se bude léčit konopím dovezeným z Nizozemska, od dubna příštího roku by mohly začít pěstovat léčebné konopí také české firmy.

Kritici tvrdí, že povolených 30 gramů nebude řadě pacientů stačit, argumentují dosavadní praxí i zahraničními příklady. Vadí jim také to, že nizozemská firma nabízí gram za 200 korun, pacient za povolených 30 gramů tak měsíčně bude muset dát 6000 korun.

Za nesmyslný označují i zákaz používání léčebného konopí pro děti a mladistvé. Tvrdí, že při pečlivém lékařském posouzení stavu dítěte mu nehrozí poškození zdraví.

Konopí obsahuje stovky účinných látek, tzv. cannabinoidů, v lékárnách by měly podle vyhlášky být čtyři druhy konopí s odlišnou výší těchto látek. Řada lékařů léčbu konopím zpochybňuje, naproti tomu mezi pacienty je o tuto možnost poměrně velký zájem.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.