Programové prohlášení Nečasovy vlády mělo 42 stran, Jiří Rusnok si vystačil s jedenácti. Mandát jeho kabinetu ovšem nebude delší než deset měsíců.

I tak ale politologovi Petru Justovi z Univerzity Karlovy přijde program velmi ambiciózní. "Myslím, že řada věcí se jim schválit nepodaří. Zákonodárný proces trvá často mnohem déle než deset měsíců. A v momentě, kdy sněmovna skončí, tak neschválené zákony padají pod stůl," říká Just v rozhovoru pro IHNED.cz.

Prohlášení má velmi ostrou úvodní část. V té Jiří Rusnok kritizuje Nečasovu vládu, že nezabránila vyvádění veřejných peněz do soukromých kapes a v souvislosti s kauzou Nagyová píše o skandálu, který nemá obdoby. Bývají programová prohlášení vlády takto ostrá?

Také mě to zarazilo. Nejenom tím, že je ostré, ale že je i velmi osobní. Jiří Rusnok píše "vláda pod mým vedením", používá přivlastňovací zájmena můj, moje. Není to typické. Preambule bývá většinou zaměřena na okolnosti, za jakých ta vláda vzniká, ale je pravda, že takto ostře žádná vláda programové prohlášení ještě nezahajovala.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.