Bouřky, které se v noci na neděli přehnaly nad Českem, nezpůsobily žádné vážnější škody. Podle meteorologů ale mohou přijít znovu, a to i s kroupami.

Hasiči v noci vyjížděli hlavně ke spadlým stromům nebo zatopeným sklepům.

"Hasiči nejčastěji odstraňovali popadané stromy, hlavně ze silnic, kde bránily v průjezdu, ale také na železnici," uvedla mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Zaoralová. Na některých místech stromy poničily i auta nebo střechy domů. "Zajišťovali jsme také utržené kusy střech," doplnila.

V okrese Plzeň-jih hasiči vyjížděli k požáru rodinného domu, který zapálil úder blesku. "V souvislosti s častými letními bouřkami upozorňuji, že lidé by si měli nechávat pravidelně zkontrolovat hromosvodní soustavu. Pokud je v pořádku, správně nainstalována a pravidelně prochází revizí, bezpečně dům před požáry ochrání," uvedla Zaoralová. "Hromosvod je potřeba také zkontrolovat po úderu blesku. To připomínám hlavně po dnešní noční bouřce," doporučila mluvčí hasičů.

Potíže způsobily popadané stromy i na trati mezi Prahou a Berounem. Ty poškodily i trolejové vedení, a osobní vlaky proto musela vystřídat náhradní autobusová doprava. Rychlíky jezdí po objízdné trase a nabírají až půlhodinové zpoždění. Celková oprava potrvá zřejmě několik dní.

Výstraha před silnými bouřkami platí od dnešního dopoledne do desáté hodiny večerní pro Prahu, Vysočinu, Středočeský, Jihočeský, Pardubický a Královéhradecký kraj. Až do půlnoci je v platnosti také pro většinu Jihomoravského kraje, Bruntálsko v Moravskoslezském kraji a Šumpersko a Jesenicko v Olomouckém.

Požáry kvůli suchu hrozí dál

I přes krátkodobé silné deště nadále přetrvává výstraha před nebezpečím požárů. "O tom svědčí i nárůst počtu výjezdů hasičů během včerejšího dne. Hasiči vyjeli k více než dvojnásobnému počtu požárů, celkem 117, a jednalo se o typické letní požáry," sdělila Zaoralová. "V létě dochází k častým požárům v průběhu žní a prací na polích. I včera hasiči likvidovali například následky požáru kombajnu na Strakonicku a 15 jednotek likvidovalo následky požáru 40 hektarů žita a 40 hektarů strniště na Znojemsku," uvedla.

Největším nebezpečím jsou nyní požáry v přírodě. "Lidé by tedy stále měli mít na paměti dlouhodobé sucho a extrémně vysoké teploty, velmi obezřetně zacházet se zdroji otevřeného ohně a v přírodním prostředí raději oheň vůbec nerozdělávat," upozornila Zaoralová.