Napoprvé tahle zakázka skončila podezřele: vyhrála ji čerstvě založená firma bez zaměstnanců, přes niž mělo protéct 400 milionů evropských dotací. 

Teď začíná druhý pokus, jak z veřejných peněz postavit v Česku nevídaný větrný tunel na testování aut. Obecně prospěšná společnost VTP Milovice, která za projektem stojí, nyní vypisuje celou zakázku znovu. Tunel s laboratořemi a kancelářemi pro vědce vznikne v Milovicích ve středních Čechách. V prostoru, který za komunismu zabírala sovětská armáda.

Miliony z EU na vědu

Společnost VTP Milovice chce na Nymbursku vybudovat vědecké a technologické centrum včetně větrného tunelu na testování aut. Za 400 milionů eurodotací.

HN na jaře zakázku do detailů popsaly, včetně všech pochybností, zda nebyla zmanipulovaná. Soutěž na postavení budovy a namontování technologicky náročného tunelu vyhrála firma Aerodynamics, založená den před oficiálním odevzdáváním nabídek. S jediným majitelem, jistým Jaroslavem Pechou – člověkem bez dohledatelných zkušeností v téhle branži.

Pan Pecha – člověk na telefonu

Později po kritice z více stran VTP Milovice jako investor ohlásilo, že tendr vypíše znovu. Uzávěrka nabídek je 3. září. „Do té doby nemůžeme o zakázce nic říkat,“ nechtěl mluvit o podrobnostech soutěže Jan Rakušan z VTP Milovice.

Firma bez zkušeností

První soutěž vyhrála čerstvě založená firma bez zkušeností a bez zaměstnanců. Jako jediný zájemce, který splnil podmínky. Ministerstvo financí pak pohrozilo, že nedoporučí dotaci proplatit. VTP Milovice nyní vypisuje zakázku znovu.

Pro první tendr byly klíčové požadavky na zkušenosti přihlášených firem: aby měly vůbec šanci soutěžit, musely prokázat, že nejméně dvě podobně vědecko-technologické stavby, navíc včetně tunelů, už v minulosti vybudovaly.

Což fakticky vyřadilo i ty nejzkušenější stavební společnosti na trhu – například Hochtief CZ nebo Skansku. Žádná totiž nedokázala dodat stavbu a s ní i tunel, který vyrábí jen několik firem na světě.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.