Od západu na východ Čech a dál na Vysočinu vpodvečer postoupila silná bouřka s nárazy větru. Kromě dešťů přinesla bouřka i krupobití.

Hasiči v Plzeňském a Jihočeském kraji, následně i v Praze, středních Čechách a na Vysočině vyjížděli k řadě popadaných stromů, které zablokovaly silnice i železnice. Na Domažlicku také zřejmě kvůli bouřce havarovalo malé letadlo, ale posádka naštěstí nebyla vážně zraněna.

"Pásmo silných bouřek postupuje přes Středočeský a Jihočeský kraj dále k východu a zasáhne i kraj Pardubický, Královéhradecký a Vysočinu," popsali situaci meteorologové. "V bouřkách se mohou vyskytovat přívalové srážky s úhrny kolem 45 milimetrů, kroupy a nárazy větru kolem 25 metrů za sekundu," doplnili.

Bouřka ve středních Čechách podle Kostkové pomalu začínala kolem 16:00 a postupovala od západu na východ. "Odstraňujeme popadané stromy, čerpáme vodu ze sklepů a na některých místech čistíme kanalizaci," popsala zásahy Kostková. Bližší informace neměla k dispozici, protože hasiči na řadě míst ještě zasahují.

Podle dopravních serverů se odklízejí popadané stromy například na silnici v Černošicích u Prahy, ve Vraném nad Vltavou u Prahy, u Mokrovrat na Příbramsku nebo Hřiměždic na Příbramsku, Kokořína na Mělnicku, u Slavošova a Svatého Mikuláše na Kutnohorsku.

Havárie letounu na Domažlicku

V Plzeňském kraji, kterým již pásmo prošlo, provázely bouřku blesky a místy velmi silný déšť. Na některých místech i vypadla elektřina.

Bouřka v Plzni

Na Domažlicku zřejmě prudký poryv větru zapříčinil havárii malého letounu, dva lidé se při tom zranili, ale ne vážně. Podle hasičů se jednalo spíš o "drsnější přistání". V Karlovarském kraji byla bouřka jen mírná.

Bouře se přehnala také jižními Čechami. Před jedním z řady padlých stromů nestihl podle hasičů zabrzdit motocyklista, při nárazu se zranil. V Praze hasiči večer rovněž zasahovali kvůli desítkám spadlých stromů či větví, vážnější potíže se ale zatím neobjevily. Před půlnocí by se podle výstrahy ČHMÚ mohla bouře přesunout i do Moravskoslezského, Olomouckého a Jihomoravského kraje.

Pád stromu přerušil železnici u Rokycan

Poryvy větru zkomplikovaly rovněž provoz na železnici. Kvůli pádu stromů na kolejiště a případně i poškození elektrického vedení bude doprava přerušena zřejmě až do půlnoci na trati mezi Prahou a Plzní v úseku Rokycany - Chrást u Plzně. Stejně dlouho budou asi neprůjezdné také úseky Protivín - Písek na trati mezi Zdicemi a Protivínem a Protivín - Číčenice mezi Plzní a Českými Budějovicemi. Dotklo se to mnoha rychlíků, České dráhy podle informací na svém webu zavedly náhradní autobusovou dopravu.

Kvůli bouřce byla neprůjezdná část tratě z Prahy na Beroun v úseku Praha-Smíchov - Nučice a trať mezi Prahou a Kladnem v úseku Unhošť - Jeneč.

Pražské letiště nepřijímalo

Také pražské Letiště Václava Havla kvůli silným bouřkám nepřijímalo. Letadla byla odkláněna na letiště v Berlíně, Vídni, Brně a Pardubicích.

"Máme v tuto chvíli skutečně čtyři diverze na jiná letiště, a to dokonce do čtyř různých směrů. Jedna diverze byla do Vídně, jedna do Brna, jedna do Berlína a jedna do Pardubic," řekla v neděli večer Českému rozhlasu mluvčí letiště Marika Janoušková. Od sedmé hodiny večerní už letiště přijímá letadla normálně.  

Podle ČHMÚ by si lidé měli před bouřkou upevnit volně položené předměty, třeba zahradní nábytek, a zajistit okna. Hrozí pády stromů a větví a údery blesků. "V oblastech zasažených přívalovými srážkami lze očekávat rychlý odtok vody ze svahů a rozvodnění malých toků, potoků i jindy suchých koryt," upozornili meteorologové. Voda může zatopit níže položená místa i podemlít silnice.

Hasiči vyjeli ke stovkám zásahů

Hasiči v Praze po večerní bouřce vyjeli k více než 110 zásahům, nejčastěji odstraňovali spadlé stromy. Spadlé stromy zastavily provoz na dvou tramvajových tratích. Podle policie vítr také na Malé Straně utrhl vyhlídkový balon. Hasiči rovněž zajišťovali uvolněné plechy na střechách, ve Vinohradské ulici vítr utrhl plachty z lešení. Na Václavském náměstí hasiči vyprošťovali slunečníky od restaurací, které vítr odnesl do elektrického vedení. 

Na Vysočině hasiči dál zasahují. Nejvíce je zaměstnali popadané stromy. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové zásahy ještě nekončí, u Nové Vsi na Havlíčkobrodsku byl evakuován dětský tábor, ve Vilémově strhla bouře střechu na domě. "U Nové Vsi vedoucí z tábora kvůli silným poryvům větru a riziku pádu stromů evakuovali 27 dětí do základní školy," uvedla mluvčí.

Související