Protest proti vládě Jiřího Rusnoka pořádaný sdružením Inventura demokracie přišel o část účastníků kvůli pondělnímu zablokování profilu na sociální síti Facebook. Podle neformálního lídra sdružení Tomáše Kopečného za tím mohl být i úmysl.

Správcům sítě zřejmě přišlo v krátkém čase větší množství stížností na závadný obsah stránky, a tím zmizela i pozvánka na úterní demonstraci, která začala v 19:00 na pražském Klárově a jíž se zúčastnilo asi 150 lidí.

"Česká republika prožívá politicky turbulentní dobu. Máme úřednickou vládu, jež stále nemá potvrzenou důvěru v demokraticky zvolené Poslanecké sněmovně, a přesto činí dalekosáhlá a významná rozhodnutí, ke kterým v současné době nemá mandát a která významně ovlivňují fungování řady institucí i politické a společenské klima v ČR," uvedli zástupci iniciativy v pozvánce.

Pořadatelé sice po zablokování svého profilu založili nový, kvůli zásahu přesto přišli o přibližně 650 potvrzených účastníků. V úterý již ale správci sítě stránku znovu obnovili.

"Vzhledem k povaze akce a prudce rostoucímu počtu účastníků je možné, že to bylo někým koordinované," myslí si Kopečný.

Student Fakulty sociálních věd UK připomněl, že do podobné situace se dostal také brněnský aktivista Matěj Hollan, jemuž zase pozastavili správci facebookový účet těsně před prezidentskými volbami. Na svém profilu se přitom vyjadřoval proti volbě Miloše Zemana a Jana Fischera.

O vysvětlení, proč k zablokování profilu došlo, požádal IHNED.cz i tiskové oddělení Facebooku, to ale nereagovalo.

Vládu loutek nechceme

Akce se nakonec zúčastnilo asi 150 lidí s transparenty jako "Ani jeden hlas vládě loutek" nebo "Miloši, rozpusť to a vládni nám".

"Sněmovna by měla zítra dát prezidentovi najevo, kde jsou jeho hranice," řekla ve svém projevu Kristýna Opletalová z Inventury demokracie s tím, že způsob, jakým byla vláda jmenována, je podobným zneužitím moci, jaké prezident předvedl například při jmenování profesorů nebo velvyslanců.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.