Po středečním jednání Poslanecké sněmovny se politická krize dostane do další fáze. Nyní bude na tahu opět prezident Miloš Zeman. Sám Rusnok ale přijal prohru sportovně. Podá demisi ve čtvrtek či v pátek. Výsledek hlasování o důvěře označil premiér za "čestnou porážku". Podle něj se podařilo "katalyzovat" politickou situaci k poměrně rychlému rozpuštění Sněmovny.

Ještě ve středu dopoledne to vypadalo na selanku, která skončí očekávaným výsledkem - Rusnokova vláda důvěru poslanců nezíská. Jenže během podvečera začal úřadovat v kuloárech vlivný mistr politického zákulisí Tomáš Hrdlička. Dokázal přesvědčit dva poslance občanských demokratů Tomáše Úlehlu a Jana Floriana, aby opustili před hlasováním jednací sál sněmovny. Trhlinu tak dostala deklarovaná stojednička bývalých koaličních stran ODS, TOP 09 a LIDEM.

Reakce vedení poslaneckého klubu na sebe nenechala dlouho čekat. Klub ODS vyloučil oba poslance. O situaci bude ve čtvrtek jednat grémium strany.

Když se zprávu dozvěděla šéfka LIDEM Karolína Peake, prohlásila, že dohoda o koaliční stojedničce už neplatí. Sama pak na protest také odešla ze sněmovny, i když její straničtí kolegové hlasovali proti Rusnokově kabinetu.

"Nejzdravější restart jsou předčasné volby. Požádala jsem předsedu klubu TOP 09, aby připravil podpisovou listinu k rozpuštění sněmovny, kterou podepíšu," řekla Peake.

K předčasným volbám se nyní kloní i TOP 09, která je dosud odmítala. Pravicová TOP 09 podá žádost o svolání mimořádné schůze za účelem rozpuštění sněmovny, pokud se ukáže, že v ní není 101 hlasů pro vládu Miroslavy Němcové (ODS).

Poslanec VV Miroslav Petráň se z hlasování omluvil ze zdravotních důvodů.

Pro vládu hlasovali poslanci ČSSD, KSČM a Věcí veřejných. Ve středu večer se pro podporu vlády rozhodli i bývalí véčkaři Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka.

Rusnokovu vládu vehementně podporoval prezident Miloš Zeman. V projevu, který přednesl ve středu dopoledne poslancům, řekl, že s druhým pokusem počká několik týdnů - až skončí vyšetřování kauzy Nagyová.

Dění kolem hlasování o důvěře vládě jsme sledovali celý den on-line.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
7.8.2013 23:11 | On-line skončil

Poslanecká sněmovna odmítla vládu premiéra Rusnoka. Dění v parlamentu skončilo, loučíme se s vámi a děkujeme za pozornost.

7.8.2013 23:05 | Mynář: Hlasování byla blamáž vládní koalice

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář po jednání Poslanecké sněmovny nevyloučil, že se v případě předčasných parlamentních voleb bude ucházet o místo na kandidátce SPOZ. "Postup budu muset probrat s panem prezidentem, jeho přání mi bude rozkazem," řekl v rozhovoru pro IHNED.cz.

Celý rozhovor si přečtěte ZDE

7.8.2013 22:27 | ODS vyloučila Úlehlu a Floriana z klubu

Tomáš Úlehla a Jan Florian už nejsou členy poslaneckého klubu ODS. Strana je vyloučila poté, co nebyli na hlasování o důvěře vládě premiéra Rusnoka a na jednání klubu ani nedorazili. "S takovými lidmi se nemá cenu bavit," řekl šéf klubu Marek Benda.

7.8.2013 22:10 | Exprimátor Svoboda chce odchod Floriana z ODS

Se sluhou musí jít z ODS i jeho faktický pán. Budu proto navrhovat, aby ODS vyloučila nejen poslance Floriana, ale i jeho majitele Hrdličku. Jsem přesvědčen, že tento návrh bude podporovat drtivá většina členů ODS, píše na své facebookové stránce exprimátor a předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda.

7.8.2013 22:05 | Je mi líto Miroslavy Němcové, řekla Peake

Předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake tvrdí, že je jí líto předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové. "Byla to ODS, kdo opět podrazila svého lídra," řekla v České televizi. Hrát divadlo, na kterém se koalice dohodla, jí po rozhodnutí dvou poslanců přišlo absurdní.

7.8.2013 22:00 | Nebudeme dělat zásadní rozhodnutí, tvrdí Rusnok

Premiér Jiří Rusnok, jehož kabinet nezískal důvěru poslanců, nebude podle svých slov dělat zásadní rozhodnutí ve věcech, které nesnesou odkladu. Řekl to na tiskové konferenci po jednání sněmovny.

7.8.2013 21:57 | Petr Kamberský tweetuje
7.8.2013 21:54 | Využili příležitost k prosazení svých zájmů, řekl Kuba

"Je to jejich osobní rozhodnutí a teprve budoucnost ukáže, jaké benefity z toho oba poslanci budou mít. Jsou to lidé, kteří využívají každou příležitost k prosazení svých zájmů. Takoví lidé nemohou být součástí klubu," okomentoval jednání poslanců Úlehly a Floriána pro server Aktuálně.cz první místopředseda ODS Martin Kuba.

Do konce týdne by se mělo podle něj sejít grémium strany.

7.8.2013 21:43 | ČSSD se už připravuje na předčasné volby

Sociální demokraté se už připravují na předčasné volby. "Máme náskok, s výběrem kandidátů jsme začali už po prvním návrhu na rozpuštění sněmovny," řekl na brífingu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

7.8.2013 21:40 | Jindřich Šídlo tweetuje

Jak hodnotí výsledek hlasování komentátor Hospodářských novin

Související