Dokud neskončí vyšetřování v kauze kolem někdejší nejbližší spolupracovnice a přítelkyně expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové, prezident Miloš Zeman nepodnikne případný druhý pokus o sestavení vlády. Zeman to dnes řekl poslancům. Byl prý ujištěn, že vyšetřování korupčního případu bude ukončeno v průběhu několika týdnů.

Podle Zemana může vyšetřování postupně odhalit propojení některých politiků a politických struktur s takzvanými kmotrovskými mafiemi. "Základem není stíhání tří exposlanců pro údajnou korupci ani vyšetřování nezákonnosti kolem Vojenského zpravodajství," řekl prezident v projevu, se kterým vystoupil na jednání Poslanecké sněmovny.

"Ujišťuji vás, že i kdybyste mně lámali koleno, žádný druhý pokus (o sestavení vlády) nepodniknu z důvodů, které jsem již uvedl," dodal.

Získá Rusnokova vláda důvěru? Dění ve sněmovně SLEDUJEME ON-LINE

Právě napojení politických struktur na kmotrovskou mafii bylo podle něj hlavním důvodem pádu vlády Petra Nečase.

 

Nečasovu vládu řídil Kalousek

Zeman podle očekávání před poslanci hájil Rusnokův kabinet, i když zdůraznil, že ne se všemi kroky nových ministrů souhlasí. Nelíbí se mu třeba případ odvolání ředitele Národního divadla, které vyvolalo nevoli uměleckých kruhů vůči ministru kultury Jiřímu Balvínovi. "Ne se všemi změnami souhlasím, nelíbila se mi změna-nezměna v čele Národního divadla. Ale to neznamená, že výsledné saldo není ve srovnání s předchozí vládou vysoce pozitivní," prohlásil.

Přesto je podle něj Rusnokova vláda lepší než předchozí kabinet. Ten podle něj poslední roky fakticky řídil Miroslav Kalousek (TOP 09). "Pokud bych prvním pokusem sestavit vládu pověřil Miroslavu Němcovou, nic by se nezměnilo," řekl prezident. Připomněl, že sociální demokraté možnost sestavení vlády odmítli, protože neměli ve sněmovně dostatečnou podporu.

Jmenování Rusnoka mělo vést k rozpuštění sněmovny

Zeman zároveň připustil, že Rusnoka sestavením vlády pověřil proto, že čekal následné rozpuštění sněmovny a předčasné volby. "Jak víte, prezident republiky nemá právo rozpustit Poslaneckou sněmovnu, toto právo má jen sněmovna sama. Ale přesto může prezident učinit krok, který vede k rozpuštění sněmovny," přednesl poslancům.

Odmítl kritiku, že jím jmenovaná vláda je nelegitimní a připomněl sestavení Tošovského úřednického kabinetu v roce 1998. Na tom se ale podílely jednotlivé parlamentní strany. "Ten, kdo tvrdí, že si prezident má předjednat většinu v Poslanecké sněmovně, nezná ústavu," prohlásil Zeman s tím, že navrhl jediné řešení, které zbývalo.

Projev zakončil heslem Aloise Rašína "Blaho republiky budiž nejvyšším zákonem". "Já vím, že v dnešní době tato dikce zní poněkud archaicky," přiznal Zeman, "ale její obsah zůstává. Každý z vás má své osobní zájmy, většina z vás hájí zájmy některé politické strany. Nad tyto zájmy je ale nadřazeno blaho republiky. Budete-li si přát na několik měsíců návrat oné smutné katastrofické vlády, prosím, hlasujte proti Rusnokově vládě," uzavřel.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se