Prezident Miloš Zeman svým projevem před poslanci ani tak nepodpořil vládu Jiřího Rusnoka, jako marně hájil svůj "zoufale nekompetentní postup" při jejím jmenování, prohlásil první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který byl hlavním terčem Zemanovy kritiky.

Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga hlava státu naznačila, že si sněmovna může dělat, co chce, on se o její názory ale starat nebude.

Podle Schwarzenberga, který v poslední vládě stál v čele ministerstva zahraničí, některé výroky prezidenta na podporu Rusnokovy vlády neodpovídaly skutečnosti. Vadí mu například zmínka, že teprve Rusnokova vláda prosazuje ekonomickou diplomacii. Šéf TOP 09 opětovně označil úřednický kabinet za vládu prezidenta Zemana.

Zeman v projevu před poslanci řekl, že faktickým šéfem vlády Petra Nečase (ODS) byl první místopředseda TOP 09 a tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek. "Jsem mu vděčen, že vyzdvihl zásluhy pana exministra Kalouska. Děkujeme za reklamu," reagoval Schwarzenberg.

Dění ve sněmovně SLEDUJEME CELÝ DEN ON-LINE

"Pan prezident, myslím, ve svém projevu jasně řekl, čí výroky na politické scéně mu nejvíc vadí. Já si toho vážím," připojil se Kalousek.

Kuba: Zeman musí nést důsledky

Zemana kritizoval i šéf ODS Martin Kuba. Podle něj chtěl prezident vytvořit tlak na poslance, když řekl, že nepodnikne druhý pokus do konce vyšetřování kauzy Jany Nagyové.

"To, že nám tady teď před volbou deklaruje, že bude proces natahovat, může být jen proklamace, která má všechny poslance motivovat k tomu, aby přijali řešení, které prezidentovi vyhovuje," řekl novinářům Kuba. Pokud bude Zeman proces natahovat, musí nést také důsledky svého rozhodování, dodal šéf ODS.

Sněmovna bude rozhodovat o důvěře Rusnokovu kabinetu odpoledne. Očekává se, že poslanci úřednickou vládu nepodpoří.

Související