Předčasné volby jsou stále pravděpodobnější. I když poslanci diskutují o osudu Rusnokovy vlády, v kuloárech se skloňuje možná změna postoje občanských demokratů. Podle serveru Lidovky.cz totiž v zákulisí úřaduje lobbista Tomáš Hrdlička, který se snaží přesvědčit straníky, aby podpořili konání předčasných voleb. Tím by padla možnost vytvoření koalice ODS, TOP 09 a LIDEM, která by se opírala o 101 poslanců. O předčasných volbách jako o reálné možnosti už dokonce mluví i Miroslava Němcová, která se měla stát premiérkou koalice bývalých vládních stran.

Někteří pravicoví poslanci už připustili, že před hlasováním opustí jednací sál sněmovny. Jedná se o Tomáše Úlehlu, Radima Fialu, Jana Floriána z ODS a Viktora Paggia z uskupení LIDEM.

Česko by nyní mohlo týdny zůstat bez kabinetu, který by měl důvěru. Pokud by ji totiž vláda Jiřího Rusnoka nedostala, nechystá se prezident Miloš Zeman pověřit sestavením další vlády někoho v době vyšetřování kauzy propojení politiků s kmotrovskými mafiemi. Podle politiků bývalé koalice se hlava státu svými kroky snaží posouvat Česko k prezidentskému systému, opět proto mluví o úpravě jeho pravomocí a změně ústavy. K tomu je připravena i ČSSD. Pokud by Rusnok důvěru nezískal, což se zatím zdá pravděpodobnější, chce sociální demokracie požádat o další pokus o sestavení vlády.

"Byl jsem ujištěn, že toto vyšetřování (kauzy propojení některých politiků s "kmotrovskými mafiemi") skončí v řádu několika týdnů, a ujišťuji vás, i kdybyste mě lámali kolem, že během těchto několika týdnů žádný druhý pokus nepodniknu," řekl ke jmenování případného dalšího premiéra Zeman ve sněmovně. Z vyšetřování, které vede vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, vyplynuly kauzy bývalé spolupracovnice expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové, které se týkají údajné korupce kolem tří exposlanců a zneužívání Vojenského zpravodajství.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.