Poslanci ODS Tomáš Úlehla a Jan Florián zaskočili pravicovou koalici, když nečekaně oznámili, že opustí jednací sál a nebudou hlasovat proti Rusnokově vládě. „Považuji to za naprosto neuvěřitelné,“ prohlásil předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Rozhovor poskytl HN před večerním hlasováním o důvěře vládě a jednáním poslaneckých klubů – tedy v době, kdy poslanci marně přepočítávali, jaká je podpora kabinetu.

Občanští demokraté byli před klíčovým hlasováním nejednotní. Co to pro vás znamená?

Nestabilita v ODS koalici provázela celou dobu. Toto je další exces a jasný důkaz o provázanosti ODS na kmotry jako Tomáš Hrdlička a další, kteří ji třímají i teď, jak to dělali dřív. Máme problém s takovými partnery spolupracovat.

Poslanci Úlehla a Florián prohlásili, že sice nebudou hlasovat proti Rusnokově vládě, ale zůstávají součástí stojedničky, která podporuje Miroslavu Němcovou z ODS coby budoucí premiérku.

Je to stanovisko zvané chytrá horákyně. Nicméně v ústavní krizi, která teď český parlament provází – která vznikla u ODS a jíž prohloubil prezident Miloš Zeman tím, že jmenoval vládu strany Zemanovců – si takové excesy bohužel nemůžeme dovolit. Musíme být stabilními partnery. Osobně bych se přikláněl k variantě začít vyjednávání o předčasných volbách. Je to jako v manželství. Pokud vám partner zahýbá, tak to nijak nezvyšuje důvěru, zvláště v krizové situaci.

Vpodvečer to chvíli vypadalo, že vláda nakonec důvěru získá. Co by to pro vás znamenalo?

Že zcela jasně selže sto jednička. Tím pádem by ve sněmovně neexistovala jasná nadpoloviční většina. Důvěra pro Rusnokovu vládu by bylo nějaké účelové seskupení volných radikálů, které mimochodem pan prezident Zeman i opozice dlouhodobě kritizovali ve straně LIDEM, že je nelegitimní. Nevím, o co legitimnější je Kristýna Kočí, pánové Škárka nebo Dobeš. Začneme vyjednávat s partnery o předčasných volbách. Na druhou stranu myslím, že je tady ještě celá řada velmi důležitých zákonů, které by sněmovna měla předtím schválit. Ale i v takovém případě by předčasné volby měly být co nejdříve.

Co když o ně už ČSSD podporující Rusnokovu vládu nebude mít zájem?

Na to je odpověď v ČSSD, jejíž předseda se ukázal jako nespolehlivý partner. Pokud dodrží to, co řekl v úterním prohlášení, že bude usilovat o předčasné volby a změnu ústavy, pokud mu to na Hradě schválí a schválí mu to i jeho první místopředseda, tak to třeba i dodrží. Nicméně slovo Bohuslava Sobotky se ukázalo jako vítr, který tu vane tam a tu úplně jinam.

Kdy jste pojali podezření, že poslanci ODS nemusejí být jednotní?

Už ráno. Přestože občanští demokraté dlouhodobě ujišťovali, že v devět hodin budou všichni jejich poslanci ve sněmovně, Úlehla tam nebyl. To byl jakýsi první exces, kdy ho poslanecký klub ODS naháněl. On pak někdy před obědem přišel, nicméně jaksi je evidentní, že je za tím něco úplně jiného.

Nepotvrzené informace, že člen ODS Tomáš Hrdlička jedná s Úlehlou, se objevovaly už minulý týden. K vám se nedonesly? 

Nám se skutečně nic takového nedoneslo. Přijde mi neuvěřitelné, jestli vedení ODS po všech skandálech, které koalici přinesla a hlavně po tom posledním, není schopna upozadit takové osoby, jako je Tomáš Hrdlička a jeho vliv na její poslance. Ta strana si v takovém případě nezaslouží naši spolupráci.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.