Po středečním hlasování o důvěře vládě došlo na politické scéně k několika zásadním událostem. Karolína Peake, která jako jediná poslankyně strany LIDEM odešla před hlasováním ze sálu, ve čtvrtek ráno rezignovala na funkci šéfky strany.

Má prý jiné názory než její spolustraníci. Ti jsou jejím chováním zaskočení. "Až na místě jsme se od kolegů z TOP 09 dozvěděli, že naše předsedkyně obrátila a že nedorazí. Její dnešní rezignaci jsem se pro změnu dozvěděl z televize. Považuji to za neseriózní jednání a peaku do zad jak mně, tak dalším liberálním demokratům," řekl serveru IHNED.cz poslanec LIDEM Viktor Paggio.

Stejně jako Peake, také poslanci ODS Tomáš Úlehla a Jan Florián odešli před hlasováním ze sálu. Občanští demokraté je proto ještě ve středu večer vyloučili z poslaneckých klubů.

Ve čtvrtek dopoledne navíc Jan Florián sám rezignoval na členství v ODS. Kolega Tomáš Úlehla to ale odmítá. "Neodcházím! Nemám zatím důvod," napsal serveru IHNED.cz.

Místopředseda ODS Zbyněk Stanjura ale považuje konec Úlehly ve straně za hotovou věc.

O rozpuštění sněmovny se rozhodne příští týden

Nově panuje shoda většiny poslanců na předčasných volbách. ČSSD, KSČM, TOP 09 i VV chtějí příští týden vyvolat hlasování o rozpuštění sněmovny.

Pokud by se tak stalo, volby se musí konat do šedesáti dnů. ČSSD, KSČM, TOP 09 i VV mají dohromady přes potřebných 120 hlasů, návrh by tak měl projít.

Naopak ODS volby v říjnu odmítá. Kvůli kauze Nagyová by pro ni zřejmě dopadly špatně. Nicméně strana už se na ně začne chystat.

Podle místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury budou muset rychle vyřešit, jak sestaví kandidátky. "Musíme promyslet, jakým mechanismem budeme sestavovat kandidátky, toho času bude neuvěřitelně málo, musíme to rychle rozhodnout," řekl.

Vláda nepodnikne zásadní kroky

Vládě Jiřího Rusnoka vyslovilo ve středu večer důvěru 93 poslanců, naopak sto jich bylo proti. Předseda vlády to označil za čestnou porážku, ve čtvrtek nebo v pátek podá demisi. Na jeho slova navázal ministr financí Jan Fischer, který si rozmyslel odvolání Alexandra Vondry z dozorčí rady Českého Aeroholdingu a exposlance Marka Šnajdra z dozorčí rady Čepra.

Dění ve sněmovně jsme sledovali celou středu ON-LINE

Zopakoval, že jeho vláda bude udržovací, tedy že nechystá žádná zásadní rozhodnutí. "A uvidíme, jak rychle se bude dařit sněmovně propracovat se k vlastnímu rozpuštění. To také jistě ovlivní naše další kroky," dodal Rusnok.

Dění na politické scéně sledujeme celý den on-line.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.