Dost možná rozhodující výslech soudního procesu s Davidem Rathem zahájil ve čtvrtek po poledni žalobce Petr Jirát. Vypovídat začala ředitelka slánské stavební firmy FISA Ivana Salačová. Právě ona přitom policii popsala předávání úplatků. Firma FISA měla zajišťovat subdodávky při rekonstrukci zámku Buštěhrad. O výhodnější podmínky v tendru se měli podle obžaloby za úplatek 24 milionů postarat Rath, Kateřina Pancová a Petr Kott

Salačová může za rozhodující svědectví a spolupráci dostat nižší trest za předání úplatku.

Podle obžaloby, které Rath čelí, zmanipulovala jeho skupina osm zakázek, postup byl vždy podobný. Například nákup přístrojů pro dokončený pavilon nemocnice v Kolíně v roce 2011: Pancová a Kott z vedení středočeských nemocnic se domluvili s Jindřichem Řehákem, že jeho firma Hospimed tuhle zakázku za 130,5 milionu vyhraje.

Soudní líčení sledujeme minutu po minutě ZDE

Podklady pak připravila administrátorská společnost, kterou si kraj na tendry najímal. S Řehákem napsala podmínky soutěže tak, aby nikdo jiný než Hospimed nemohl vyhrát. A aby někdo nekritizoval, že je zakázka předražená, Hospimed nabídl nejnižší cenu ze všech účastníků. Jenže ostatní firmy jen dělaly křoví.

"Účast dalších soutěžících se stala čistě formální," řekl ve středu státní zástupce Petr Jirát. Kott, někdejší poslanec za ODS, si pak – pod dohledem policie – pro první zálohu na dvanáctimilionový úplatek zajel za Řehákem do pizzerie.

Zakázky, u kterých se podle obžaloby uplácelo, si prohlédněte ZDE.

Detektivové spočítali, že dostal na úplatcích 16 milionů, dalších šest už nestihl převzít. Přes Kotta s Pancovou pak proteklo přes 38 korupčních milionů. "Technicky ani organizačně nebylo možné ty skutky spáchat," řekl už ve středu Kott a dodal, že víc už před soudem neřekne. "Obžalobě nerozumím," opakovala zase Pancová.

Oběť protikorupční huráakce

Hlavním policejním důkazem jsou odposlechy, které měli Pancová s Kottem tajně rozmístěné po celém domě. Přímo k hejtmanovi se policistům nepodařilo proniknout. Rath ale stejně musí tyhle "obludné odposlechy", jak řekl, co nejvíc zpochybnit. "Jsou zpřeházené a sestříhané," prohlásil.

V neděli 14. května 2012 mikrofony zachytily, jak přijel k Pancové. "Tohle jsou pětitisícovky," říká Pancová. O pár minut později Rath vychází z domu a se sedmi miliony ho zadrží policisté. Rath včera řekl, že z odposlechů detektivové schválně vystřihli tu část, kde se s Pancovou baví o tom, že si od ní skutečně bere víno v krabici.

"Já nevím, co to bylo za peníze," prohlásil o sedmi milionech. Když ho prý policisté zatkli a úředně vyzvali, aby odevzdal úplatek, nevěděl, oč jim jde. Krabici jim dal. "Na deset minut jsem ji neměl pod kontrolou," tvrdil Rath. Takže peníze mu tam prý mohli dát sami detektivové. Ostatně podle Ratha by to zapadalo: má pocit, že na něj policisté a státní zástupci obvinění ušili.

"Jsem vedlejším produktem huráakce boje s korupcí," postěžoval si. Odposlechy u soudu teprve zazní, Rath přitom bude muset vysvětlit i další nahrávky. Třeba když mu Kott loni 16. března předává peníze za zakázku na pavilon "N" kolínské nemocnice: "To kolínský enko, je to v eurech, jo?"

Už první den naznačil, že ještě může překvapit: na odposleších se totiž několikrát mluví o financování volební kampaně ČSSD. S náznaky, že na ni mohly jít černé peníze právě ze zakázek. A Rath už prakticky od svého zatčení zmiňuje, že by tohle téma mohl veřejně otevřít. "Podrobně o tom budu mluvit, až si to srovnám v hlavě," vzkázal.

Ještě loni hvězda ČSSD a dnes jeden z 250 vazebních vězňů v litoměřickém kriminále, může dostat za úplatky vyinkasované při krajských zakázkách 12 let.

 

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se