Lidé, kteří byli zvyklí vybírat si sociální dávky na poště, budou už brzy moci státem vnucenou sKartu vrátit. Poté, co poslanci přijali zákon, který znamená konec sKaret, ministerstvo práce a sociálních věcí začne připravovat praktický návod, jak se karty zbavit.

Ti, kteří si na ni mezitím zvykli, se ale nemusí obávat. Technické účty u České spořitelny by měly zůstat zachovány.

„Určitě budeme chtít, aby případná změna probíhala postupně a klientů se dotkla co nejméně," poznamenala mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Občanští demokraté se snažili ještě na poslední chvíli snažili umožnit výplatu dávek na takzvané chráněné účty u více bank než jen u České spořitelny a zpoplatnit zasílání této pomoci od státu poštou.

Zbyněk Stanjura (ODS) to zdůvodňoval snahou minimalizovat škody pro stát. Podle Miroslava Opálky (KSČM) by ale návrh nutil příjemce dávek, aby si je nechali posílat výhradně na bankovní účty, a umožňoval by sKarty zachovat.

Návrh ODS již dříve odmítla i Národní rada osob se zdravotním postižením.

Přijatá verze počítá s tím, že lidé by opět dostávali bezplatně sociální dávky na svůj účet nebo složenkou. Pokud by se do určité doby ani pro jednu variantu nerozhodli, peníze by dál putovaly na technický účet u České spořitelny, která projekt sKaret provozuje na základě smlouvy s ministerstvem práce a sociálních věcí.

Sociální karty pro handicapované by měly být nahrazeny staronovými průkazy podle typu zdravotního postižení.

Sociální karty odstartovaly loni pod vedením tehdejšího ministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Tendr na jejich dodání vyhrála Česká spořitelna - ta podle svých slov investovala do projektu 300 tisíc korun. Expremiér Petr Nečas připustil, že pokud se prokáže, že na projektu tratila, stát se s ní vyrovná.

Česká spořitelna ale dosud neřekla, zda a v jaké výše bude kompenzace požadovat. Stále poukazuje na to, že čeká, až doběhne legislativní proces. Ten končí podpisem prezidenta. Ani ministerstvo nechce odhadovat škody, které možná bude muset zaplatit. "Nejprve musí Ústavní soud rozhodnout, zda je podepsaná smlouva vůbec platná," vysvětlila Filipová.