Miroslava Němcová oznámila, že o rozpuštění sněmovny se bude hlasovat v pátek 16. srpna. Tento termín už ale neplatí. Řada poslanců totiž nemá čas.

V pátek tak začne rozprava a samotné hlasování se uskuteční až následující úterý 20. srpna.

"Z TOP 09 budou v pátek chybět dva nebo tři poslanci. Jeden má dlouhodobě plánovaný zdravotní zákrok, jiný má závažné rodinné důvody. Jsou věci, které nemůžete odložit. A to se sešlo ve více klubech. Chceme mít naprostou jistotu," řekl serveru IHNED.cz šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

V ostatních klubech, jak tvrdí Gazdík, ale se špatnou docházkou komplikace nemají.

"Problém není na naší straně, na pátek bylo připraveno všech 54 poslanců. Překládání termínu nám komplikuje situaci, nicméně jsme i přespříští týden připraveni dorazit v plném počtu," řekl serveru IHNED.cz šéf poslanců Jeroným Tejc.

To samé tvrdí i komunisté. “Poslanci KSČM jsou připraveni v pátek hlasovat. Pro stranu je to naprostá priorita," sdělila tajemnice poslaneckého klubu Vědunka Stuchlíková.

A překvapená je také šéfka poslanců Věcí veřejných. "Popravdě, tu informaci o posunutí termínu jsem se dozvěděla z médií. Poslanci VV byli připraveni se v pátek zúčastnit hlasování," řekla.

Gazdík nicméně tvrdí, že většina klubů v Poslanecké sněmovně s návrhem na přeložení hlasování souhlasí.

Rozpuštění sněmovny oficiálně podporuje 126 poslanců

K rozpuštění sněmovny je potřeba 120 hlasů. Pod návrh se jich ve čtvrtek podepsalo 126 – všichni zástupci ČSSD, TOP 09, KSČM a čtyři členové Věcí veřejných.

Kdyby tak kromě tří poslanců TOP 09 chyběl ještě někdo, může se stát, že návrh neprojde. "Po konzultacích jsme zjistili, že většina by byla křehká. A nechceme se spoléhat na hlasy VV, z nichž se zatím připojila jen část," přiznal poté Gazdík z TOP 09.

Oficiálně ale zatím nikdo omluvu nepodal. "Je příliš brzy, poslanci se většinou omlouvají s dvoudenním i jednodenním předstihem," upřesnila tajemnice předsedkyně sněmovny Eva Šmerdová.

Proti rozpuštění razantně vystupuje ODS, LIDEM dosud váhá. Hlasovat pro něj zatím plánuje jen jedna jejich členka – bývalá šéfka strany Karolína Peake.

Pokud sněmovna návrh schválí, dostane ho na stůl prezident. Ten pak komoru rozpustí. Ústava mu ale neříká, za jak dlouho to musí udělat.

Zatím jste si přečetli 90 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.