Vedení ODS podle informací ČTK vyloučilo ze strany lobbistu Tomáše Hrdličku a dále poslance Jana Floriána a Tomáše Úlehlu. Poslanci ve středu nehlasovali proti vládě Jiřího Rusnoka, a porušili tím dohodu bývalé koalice. Florián na členství už ve čtvrtek sám rezignoval, jeho vyloučení, stejně jako vyloučení Hrdličky, ale i přesto navrhla pražská ODS. Návrh na to, aby stranu opustil Úlehla, vzešel z jeho domovské zlínské organizace.

"Výkonná rada ODS jejich chování považuje za neomluvitelné, neboť je v přímém rozporu se zájmy pravicových voličů. Jejich vyloučení z ODS výkonná rada považuje za jediné možné vyústění jejich osobního selhání," přečetl usnesení místopředseda Jiří Pospíšil.

V případě Hrdličky vyloučení úřadující předseda strany Martin Kuba zdůvodnil tím, že Hrdlička svými mediálními vyjádřeními poškozuje dobré jméno ODS.

Vyloučení Floriána a Hrdličky prosazovali pražští občanští demokraté.S rozhodnutím regionální rady seznámila poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). "Je to průlomové rozhodnutí rady, protože to je rozhodnutí, které nehledá žádný kompromis," řekl po jednání předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda.

Florián se vzdal členství v ODS již ve čtvrtek. Svoboda přesto přednesl návrh na jeho vyloučení, aby strana dala jasně najevo, že podobné lidi ve svých řadách nechce.

Florián společně s Tomášem Úlehlou ve středu nehlasovali proti vládě Jiřího Rusnoka, a porušili tak dohodu bývalé koalice. Klub je ještě večer vyloučil ze svých řad a spolustraníci nešetřili tvrdými obviněními, například ze zrady. Druhý z rebelů, Úlehla, stranu opustit nechce. Vyloučení by prý považoval za křivdu a usiloval by o znovupřijetí. Zlínská ODS ale dnes výkonné radě navrhla, aby Úlehlu ze strany vyloučila.

Hrdlička, Florián ani další zástupci ODS z Prahy 10, odkud oba jsou, na zasedání pražské ODS nepřišli.

Černochová řekla, že očekávala, že Hrdlička své chování z posledních týdnů a měsíců kolegům na regionální radě vysvětlí. "Bohužel tak neučinil a zbaběle se před svými kolegy schoval a to je pro mě věc, která je absolutně nepřijatelná," poznamenala.

Související