ODS je v krizi a bez změny lidí a jejich chování se s tím nic dělat nedá, vzkázal v sobotu exprezident a bývalý předseda ODS Václav Klaus. Nelíbí se mu kroky občanských demokratů v posledních dnech, včetně vylučování poslanců. "Moje angažmá v ODS ale nepřichází v úvahu," řekl novinářům ve Velké Úpě před tradičním výstupem na Sněžku v rámci svatovavřinecké pouti.

"Když jsem si včera přečetl deníky, tak na každé první stránce byl nadpis, že ODS je na dně a já mám strach, že tomu tak bohužel je. Protože je to moje dítě, tak já z toho radostný nejsem," popsal své rozpoložení Klaus.

Strana podle něj potřebuje "opravdu fundamentální" změny, drobné vylepšení ideového nebo volebního programu nepomůže. "V jistou chvíli se mi zdálo, že nějaká naděje je. Ale když jsem zase viděl kroky ODS v posledních hodinách a dnech, vylučování ze strany a výroky některých představitelů, například paní Němcové, tak jsem pochopil, že moje angažmá v této straně nepřichází v dnešní době v úvahu," dodal Klaus.

Změna lidí ve vedení strany a jejich chování je podle něj nutná.

Klaus také tvrdí, že jediným řešením současné politické situace jsou volby, ale nemusejí být předčasné. "Jedině volby rozdají nové karty a musí se vynořit osobnosti, které chtějí být lídry svých stran," podotkl. Exprezident ale není přesvědčen, že jsou nutné volby předčasné. Strany si prý musí ještě vyřešit své vnitřní problémy. "Já si myslím, že by bylo docela rozumné, kdyby vládla nějaká rozumně se chovající úřednická vláda a kdyby volby byly až normálně v květnu příštího roku," dodal Klaus.

O návratu exprezidenta Klause se v poslední době v ODS mluvilo často. V některých regionech členové strany dokonce požadují, aby se opět objevil ve vedení občanských demokratů.

Vyzýval k tomu například bývalý šéf pražské ODS Boris Šťastný. "Já nezastírám, že - jako nejenom politicky ale i lidsky dlouhodobě blízký člověk panu prezidentovi - bych si přál jeho další angažování v pravicové politice. Kdyby mohl být pan prezident ODS jakkoliv nápomocný, byl bych já ten první, kdo by to podpořil," prohlásil Šťastný v rozhovoru pro IHNED.cz.

Úplně to zřejmě nevylučoval ani současný šéf strany Martin Kuba, který prohlásil, že by usmíření s Klausem ODS pomohlo, a plánuje se s ním sejít v řádu dnů.

"Nějaké sblížení by bylo velmi vhodné, ale bavme se o té formě," řekl šéf ODS Kuba. Na dotaz, zda by se mohl Klaus vrátit i do vedení strany, řekl: "Myslím, že to jsou představy, které se hezky čtou v novinách, ale nejsou příliš reálné. Je třeba hledat formu spolupráce, ale takto si myslím na ni není připraven ani Václav Klaus, ani ODS."

"Je pravděpodobné, že by ODS uměl zásadně pomoci. Ale vůbec si nejsem jist, jestli ODS o nějakou záchranu ještě stojí," uvedl Ladislav Jakl, člen správní rady Institutu Václava Klause.

Politolog: Klausovo odmítnutí může straně pomoci

ODS každopádně ve volbách nejspíš vsadí na Martina Kubu a Miroslavu Němcovou. Místopředsedkyně strany v rozhovoru pro sobotní MF Dnes potvrdila, že chce stranu vést. A návrat Klause do vedení, byť třeba na pozici čestného předsedy, kterou už v minulosti zastával, odmítá.

"Jeden ze špatných zvyků v ODS je, že se dělají účty bez hostinského. Nevím, jestli se na to někdo Václava Klause vůbec ptal. Já si nemyslím, že Václav Klaus se má vrátit do vedení ODS," řekla pro MF Dnes. Nelíbí se jí Klausův vstřícný postoj k Miloši Zemanovi.

Přesto ani Němcová určitou formu spolupráce s expředsedou nevylučuje. Chce ale, aby se tak stalo až po volbách.

Politolog Daniel Kunštát si myslí, že odmítavý postoj Klause může straně pomoci. "Většího dobrodiní se ODS nemohlo dostat, jakkoli si to mnozí straníci neuvědomují či uvědomit nechtějí. Jeho angažmá by bylo kontraproduktivní ze dvou důvodů, jednak v části strany přetrvává mylný dojem, že Václav Klaus je stále tahákem pro liberální voliče. Není, tvrdí Kunštát. Respektive je maximálně pro pár procent původních voličů ODS žijících ve schématech politiky 90. let, řekl Kunštát. Podle něj bude Klaus následovat strategii Zemana a ODS ovlivňovat zvenčí.

Dodal, že volební boj se povede na linii zemanovské levice (ČSSD, KSČM) versus občanská liberální pravice. "ODS na tento fundamentální střet musí chtě nechtě přistoupit. Jak by jí mohl pomoci člověk, kterého se Zemanem 15 let pojí pevné spojenectví?" podotkl Kunštát.

Vedení ODS v pátek vyloučilo ze strany lobbistu Tomáše Hrdličku. Vyloučeni byli i poslanci Jan Florián a Tomáš Úlehla, kteří ve středu nehlasovali proti vládě Jiřího Rusnoka, čímž porušili dohodu bývalé koalice. Výkonná rada ODS doporučila, že strana musí urychleně začít sestavovat kandidátky k předčasným volbám.