Exprezident Václav Klaus a jeho kancléř Petr Hájek si v minulosti nikdy neodpustili kritiku festivalu Prague Pride. Hovořili o homosexualismu a gaye označovali za deviantní spoluobčany. Hájek se loni dokonce osobně připojil k demonstrantům.

Po změně hlavy státu a jeho týmu se ale přístup k festivalu sexuálních menšin změnil.

"Můj názor je neutrální. Já nejsem příznivcem těchto akcí, ale samozřejmě vzhledem ke svému věku jsem i relativně tolerantní. Že bych to vyznával a propagoval, to v žádném případě, ale že bych tam šel proti tomu bojovat s bodákem, to taky ne. Kategorický jako Petr Hájek nebudu," řekl serveru IHNED.cz prezidentův nejbližší spolupracovník Vratislav Mynář.

Sám Zeman akci nepodpořil ani nezkritizoval. "Pan prezident se nebude k pochodu Prague Pride v tuto chvíli vyjadřovat," sdělila jeho mluvčí Hana Burianová.

Zeman se o akci zmiňoval pouze na jaře, když odmítal udělit titul profesorovi Martinu Putnovi. Tehdy ale nekritizoval celou akci, nýbrž pouze transparent "Katolické buzny zdraví Bátoru", který Putna nesl v průvodu.

V roce 2012 se Zeman dokonce zúčastnil diskuse vybraných prezidentských kandidátů, kterou organizovalo právě sdružení Prague Pride.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.