Premiér Jiří Rusnok přišel nedávno s tím, že na dojednání dalšího pronájmu stíhaček Gripen už zbývá jen málo času, a proto by měla jeho úřednická vláda i bez důvěry kontrakt dokončit. Pronájem přitom končí až v září roku 2015. Ministerstvo obrany ale tvrdí, že Švédové nyní na dokončení dohody začali tlačit.

S podpisem smlouvy o prodloužení pronájmu totiž počítala švédská vláda, která je pro Česko oficiálním partnerem, už několikrát. Během roku a půl však došlo ke třem změnám na postu ministra obrany a potvrzení dohody se oddálilo.

"Švédská delegace považuje dohodu za uzavřenou a potvrzenou již dvěma českými vládami. Pokud by se jednání opět otevřela a prodloužila, podmínky by se z rozpočtových důvodů na švédské straně mohly změnit," řekl IHNED.cz jeden ze zdrojů, který má blízko k vyjednávání.

Strany jsou proti

A jeho slova potvrzují i na ministerstvu obrany. "Švédská strana během jednání uvedla, že v průběhu podzimu letošního roku bude muset dojít k cyklickému přehodnocení jejich nabídky, a to na základě aktuálních ekonomických ukazatelů. K tomu švédská strana dodala, že aktuální nabídku může garantovat do konce října," uvedl jeho mluvčí Vladimír Lukovský.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.