Krajský soud v Praze dnes pokračuje v projednání kauzy poslance Davida Ratha (dříve ČSSD) a dalších deseti lidí obžalovaných z korupce ohledně veřejných zakázek ve Středočeském kraji.

Na programu jsou videozáznamy dřívějších výpovědí jedné z obviněných, podnikatelky Ivany Salačové, která se jako jediná ke korupci přiznala, a proto má v obžalobě pozici spolupracující obviněné. Mohla by dostat nižší trest. Ostatní obžalobu odmítají. Záznamy potrvají zřejmě až do středy.

Policie zpovídala loni Salačovou třikrát a její výpovědi se lišily. Na to poukazují advokáti obviněných. Podnikatelka tvrdí, že její poslední výpověď je hlavní a konečná.

Jak získat tendr

Protokoly z výslechů jsou sice k mání v písemné podobě, soudce Robert Pacovský ale uvedl, že záznam přehrává zejména proto, aby byla vidět atmosféra při výsleších. Účastnili se jich advokáti obviněných a provázejí je desítky jejich námitek vůči policejnímu postupu a zejména kladení otázek. Policistka musela právníky často napomínat, aby do výslechu nezasahovali.

Několikahodinové výslechy bude soudce přehrávat s největší pravděpodobností celý dnešek a také ve středu. Pak se k nim bude Salačová znovu vyjadřovat a odpovídat na další otázky advokátů a soudu.

Salačová v předchozích dnech před soudem již vypovídala a obhájci zbylých obviněných se zaměřili zejména na rozpory v tom, co říkala dříve.

Podnikatelka popisovala, jak vypadal mechanismus upravených soutěží: podmínky tendrů se prý upravily na míru předem vybrané firmy a zbylé společnosti, které postoupily do dalšího kola, byly domluveným "křovím", aby výběrové řízení navenek vypadalo v pořádku.

Soudní výslech Salačové a dotazy advokátů začaly již minulý týden ve čtvrtek poté, kdy měl vypovídat Rath, ale omluvil se kvůli únavě.

Pokračovaly ještě v pátek, ale Salačová požádala o přerušení výslechu, protože byla rozrušená. Na webu se prý v komentáři dočetla, že je "ženská na zabití" a autor se "diví, že ji nepřejelo auto". V pondělí se její výslech dokončil a soudce začal přehrávat videozáznamy.

Žalobce viní 11 lidí z různých druhů korupce v souvislosti se zakázkami ve Středočeském kraji. Soud naplánoval jednání zatím do října a předvolává 78 svědků.

Související