Kvůli dosazení Livie Klausové a Vladimíra Remka na posty velvyslanců se nedávný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) dostal s prezidentem Zemanem do ostrého sporu. Na několik měsíců se kvůli tomu zablokovala výměna diplomatů.

Exministr s prezidentovými kandidáty nesouhlasil, protože podle něj jejich výběr odporoval ústavě.

"Mně nešlo o osoby, ale o princip, jestli se dodržuje ústava, podle které velvyslance schvaluje vláda na návrh ministerstva zahraničí, nebo jestli je navrhuje prezident," řekl v rozhovoru pro IHNED.cz.

Teď už ale na potvrzení Klausové s Remkem do čela ambasád na Slovensku a v Rusku zabránit nemůže. Úřednická vláda Jiřího Rusnoka je totiž již před dvěma týdny do pozice odsouhlasila. Oběma tak stačí již jen jmenování prezidentem a Klausové k tomu ještě získání bezpečnostní prověrky.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.