Až 25 milionů korun z 800 milionů, které zaplatí Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) ročně za plomby, zřejmě vykázali zubaři neoprávněně. VZP to zjistila porovnáním dat za uplynulých šest let ze všech 6156 zubních ordinací, s nimiž má smlouvy.

Pokud se pochybení potvrdí, VZP bude chtít zaplacené peníze zpět. Celkem dala VZP loni za ambulantní zubní péči 5,8 miliardy korun, v průměru 940 korun na jednoho pojištěnce.

"Analýza ukázala, že 90 zubařů opakovaně šest let vykazuje, že ročně udělali každému svému ošetřenému pacientovi čtyři a více plomb, zatímco průměr v ČR je méně než jedna plomba na pacienta za rok," upřesnil Tichý.

Podle náměstka ředitele VZP Petra Hoňka šlo ve všech případech o malé ordinace, kde pracuje jen jeden lékař. "Do třetiny z nich už VZP poslala své revizní pracovníky," řekl s vysvětlením, že dřív to VZP udělat nemohla - teprve porovnání dat za více let umožnil srovnání s průměrem a ukázalo dlouhodobé problémy v konkrétních ordinacích.

Prezident České stomatologické komory Pavel Chrz řekl, že vyčká na výsledky revizí v konkrétních ordinacích. Zatím má od VZP jen celková čísla, neví, o které zubaře jde.

"V první řadě se musí prokázat, že opravdu podváděli. Teď je to na straně pojišťovny. Pokud se pochybení potvrdí a VZP dá podnět, zahájíme s těmito kolegy disciplinární řízení a dostanou pokutu," uvedl.

Podle Chrze se nedá vyloučit, že někteří zubaři opravdu mohou takové množství plomb dělat. "Když třeba bude někdo ošetřovat obyvatele ústavu sociální péče, kde chovanci se o sebe sami nedokážou postarat, tak se samozřejmě může stát, že budou mít kazů hodně," vysvětlil.

Právě revize VZP má prokázat, jaké spektrum pacientů lékař má a zda by mohl udělat tolik plomb, kolik vykázal. Chrz potvrdil, že VZP v její aktivitě podporuje. "Není možné, aby pár desítek nepoctivců kazilo dobré jméno všem ostatním stomatologům. Je správné, že to VZP hlídá," shrnul.