Přes 277 300 klientů úřadů práce dostane do měsíce dopis, který jim oznámí konec fungování sKarty. Projekt exministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) zatím vyšel státní kasu na zhruba 85 milionů korun. Teď se vrací výplata sociálních dávek ve složenkách nebo pomocí klasických bankovních převodů. Server IHNED.cz připravil návod, jak se sKarty zbavit.

Manuál, jak se zbavit sKarty

1. Zákon o zániku sKaret musí potvrdit Senát a podepsat prezident. Vzhledem k tomu, že se jedná o senátní novelu bez pozměňovacích návrhů, senátoři ji s největší pravděpodobností schválí hned na srpnové schůzi.  Předpokládá se, že následně ji bez velkého prodlení podepíše prezident. Vše by se mohlo stihnout do konce prázdnin, nejpozději v září.

2. Projekt sKaret - včetně technických účtů u České spořitelny - musí být následně do šesti měsíců zrušen.

3. Ve chvíli, kdy zákon podepíše prezident, mají úřady práce měsíc na to, aby klientům změnu oznámily.

4. Klienti, kteří sKartu využívají, se musí následně do dvou měsíců od obdržení dopisu z úřadu práce rozhodnout, jak chtějí dávky vyplácet. Zda složenkou na poště, nebo na svůj účet u banky. Úřadu to musí oznámit do 60 dnů.

5. Na zpracování jejich požadavku má úřad dva měsíce. Dva měsíce podle generální ředitelky Úřadu práce ČR Marie Bílkové trvá zrušení technického účtu u České spořitelny.

6. Pokud se klient nevyjádří, začne mu úřad posílat peníze poštovní poukázkou na místo bydliště, které uvedl v žádosti.

7. sKarta bude zrušena i klientovi, který si na ni zvykl a chtěl by ji dál používat. V tom případě se musí sám dohodnout na zřízení účtu buď u České spořitelny, nebo jiné banky a nahlásit číslo účtu úřadu práce. K většině bankovních účtů jsou vydávány platební karty, které mají obdobnou funkci jako sKarty.

8. Pro klienty, kteří sKartu mají, ale neaktivovali ji (nepoužívají ji), se nic nemění. Peníze jim budou zasílány poštou nebo na jejich bankovní účet bez využití technických účtů České spořitelny.

9. Pro klienty, kteří sKartu nemají, se nic nemění.

10. Klienti, kteří sKartu využívají jako identifikační průkazku ZTP, si budou muset na úřadě práce vyzvednout nový průkaz. Jinak pro ně ale platí stejná pravidla jako pro ostatní klienty, kteří mají sKartu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.