Krajský soud v Praze přehrává v kauze poslance Davida Ratha (dříve ČSSD) videozáznam z výslechu podnikatelky Ivany Salačové před policií. Jako jediná z 11 obžalovaných se přiznala ke korupci a manipulování s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji.

Může dostat nižší trest, protože jí obžaloba vede jako spolupracující obviněnou. Její tři loňské výpovědi se lišily a Salačová tvrdí, že ta poslední, kterou soud přehrává, je hlavní a konečná. Poprvé se v něm zmínila o Rathovi.

Záznam je na programu až do čtvrtka. Soudce Robert Pacovský po polední pauze uvedl, že několikahodinové video zabere i odpoledne a na čtvrtek pak zbývá zhruba hodina. Po jeho skončení bude Salačová odpovídat na další dotazy advokátů a soudu.

Salačová na záznamu popisuje, jak se seznámila s dalšími aktéry kauzy, například někdejší ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou a jejím partnerem Petrem Kottem. Na její firmu Fisa se prý obrátili, když potřebovali opravit sklep.

Oprava zámku a gymnázia

Salačová svou výpověď začala vysvětlováním okolností opravy zámku Buštěhrad. Údajně se dozvěděla, že Pancová se s Rathem dobře zná a několikrát prý exředitelka říkala, že "to probere s Davidem". Zaznělo to již dříve ve výpovědi Salačové před soudem, kdy o Rathovi s jistotou nemluvila jako o aktérovi korupce, pouze o jeho zapojení spekulovala.

Salačová popsala údajnou roli dalšího obviněného, ředitele firmy Konstruktiva Branko Pavla Drážďanského. Vladimír Procházka ze společnosti Aria, která měla na starost projekt na opravu Buštěhradu, jí prý řekl, že musí s Drážďanským spolupracovat, pokud má o zakázku zájem.

S ředitelem prý také uzavřela několik fiktivních faktur, dohromady za zhruba 13 milionů korun. "Jak mi je Drážďanský postupně proplácel, tak jsem mu peníze nosila zpátky," řekla Salačová. O fiktivních smlouvách mluvila již dříve v soudní výpovědi.

Kriminalistka protikorupční policie se jí pak ptala na opravu Gymnázia Hostivice. Pancová jí prý odkázala na administrátorku výběrového řízení Luciu Novanskou, která je nyní také mezi obviněnými. Soudního projednání se zatím neúčastní kvůli nemoci.

Novanská údajně zařídila soutěž podle předem dohodnutých podmínek. Vítězem byla firma Pohl a podle obžaloby za to Novanská dostala 200 tisíc korun. Částky si ženy mezi sebou prý sdělovaly v kódovaných zprávách. Ředitel odštěpného závodu firmy Pohl Václav Kovanda je rovněž mezi obviněnými.

U výslechu byli stejně jako u předchozích dvou také advokáti některých dalších obviněných a zatímco zejména první výpověď provázely desítky jejich námitek vůči vedení výslechu a otázkám, u třetí promluvy Salačové byl klid a výtek jen několik.

Soudce Robert Pacovský přehrává několikahodinové záznamy z výslechů od pondělí. Jsou sice k mání v písemné podobě, podle soudce je ale důležité zaznamenat atmosféru a průběh výpovědí.

Podle odhadu advokátů je třetí výslech zhruba pětihodinový, po jeho skončení bude Salačová odpovídat na další dotazy advokátů a soudu. Zatím není zřejmé, zda se to podaří stihnout ještě dnes.

Salačové přiznání se týká rekonstrukce zámku Buštěhrad a opravy Gymnázia Hostivice. Tvrdí, že u opravy památky za 200 milionů korun požadovali Pancová a Kott provizi 20 až 24 milionů.

Rath obvinění popírá

Salačová již dříve popisovala postupy při manipulování se zakázkami. Podmínky soutěží se prý "ušily" na míru předem dané firmě, přičemž do dalšího kola postoupily i další společnosti, které ale dělaly po předchozí dohodě "křoví", aby vše navenek vypadalo podle pravidel.

Pro podnikatelku je důležité, aby před soudem vypovídala stejně jako dříve, jen tak si může pozici spolupracující obviněné udržet. Obhájci ostatních obviněných od počátku poukazují na rozpory v dřívějších výpovědích.

Soud dnes pokračuje šestý den, projednávání zahájil za značného zájmu médií a veřejnosti minulý týden ve středu.

K obžalobě se zatím vyjádřili Pancová a Kott, kteří obvinění odmítli. Vinu před soudem odmítl také Rath. Jeho promluva je ale přerušená, protože se ve čtvrtek omluvil kvůli únavě. Měl by pokračovat po výpovědi Salačové a je možné, že se tak stane ještě tento týden.

Výslech Salačové a dotazy advokátů začaly ve čtvrtek po Rathově omluvě. Pokračovaly ještě v pátek, ale Salačová požádala o přerušení výslechu, protože byla rozrušená. Na webu se prý v komentáři dočetla, že je "ženská na zabití" a autor se "diví, že ji nepřejelo auto". V pondělí se její výslech dokončil a soudce začal přehrávat videozáznamy.

Žalobce Petr Jirát viní 11 lidí z různých druhů korupce v souvislosti se zakázkami ve Středočeském kraji. Soud naplánoval jednání zatím do října, předvolává 78 svědků.

Ratha zadrželi kriminalisté loni v polovině května na ulici v Rudné u Prahy. Podle spisu měl u sebe krabici se sedmi miliony korun. Rath popřel, že by si vzal úplatek. Zatím jej soud ponechává ve vazbě, stejně jako Pancovou a Kotta.

Související