Schválí-li vláda zákon, běžně míří do Poslanecké sněmovny. Pokud se ale příští týden rozpustí, využije premiér Jiří Rusnok náhradní variantu. Důležité návrhy bude posílat rovnou do Senátu.

S předsedou horní komory Milanem Štěchem (ČSSD) se dokonce dohodl, že zřídí rychlou informační linku, aby proces trval co nejkratší dobu. A jelikož Senát ovládají levicoví politici, se schvalováním by neměl být velký problém. Pak už bude potřeba jen podpis prezidenta a souhlas nové sněmovny, v níž bude mít podle předvolebních průzkumů převahu rovněž levice.

Podle politologa Petra Justa z Metropolitní univerzity Praha je tak pravděpodobné, že vláda narychlo prosadí zákony, které dlouhodobě podporuje prezident Miloš Zeman. Patří mezi ně zákon o registračních pokladnách a zákon o majetkových přiznáních.

"Tyto dva zákony nepatří mezi ty, které nesnesou odkladu. Ale jdou na ruku Miloši Zemanovi. A ten by si to pak mohl přičíst ke svým zásluhám a tvrdit, že splnil slib ze své předvolební kampaně," míní Just.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.