Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta věří, že se situace v Egyptě, kde armáda krvavě potlačila odpůrce svržení prezidenta Muhammada Mursího, co nejdříve uklidní. Během září by totiž v zemi měl znovu pokračovat český archeologický průzkum, který tam má dlouholetou tradici.

O zničení vzácných nalezišť se ale Bárta nebojí.

"Alespoň ty u pyramidových polí jsou hlídány mnohem lépe, než tomu bylo při revoluci v roce 2011. Mnohem víc je ohroženo financování české egyptologie, to je nyní náš největší nepřítel," svěřil se v rozhovoru pro IHNED.cz odborník, který v severoafrické zemi strávil s přestávkami 25 let.

Kdy jste byl v Egyptě naposledy a kolik českých archeologů tam nyní pobývá?

Byl jsem tam letos v dubnu, připravujeme expedici do Abúsíru, což je velké pyramidové pole poblíž Káhiry, a ta by měla začít kolem 13. září, pokud to tedy poměry dovolí. V létě archeologické výzkumy neprobíhají, takže tam žádní kolegové teď nejsou.

Jak byste situaci popsal z vašeho pohledu?

Problémy jsou tu už od roku 2011 a my je tím pádem máme také, protože to zasahuje i do naší práce. U toho, co se děje teď, jde hlavně o lidskou stránku, protože počty mrtvých jsou vysoké.

Ohrožuje vládní krize nějak výzkumy?

Když to vezmu od toho nejdůležitějšího, že střety ohrožují spoustu lidí na životě a na majetku, tak to samozřejmě neprospívá kulturnímu dědictví, které v Egyptě spočívá téměř na každém kroku. Památky trpí už teď.

Existují zprávy o tom, že se některé radikální skupiny obyvatel obrátily právě proti pamětihodnostem. Bylo třeba částečně vyloupeno muzeum v Malawi, což je provinciální muzeum, ale jsou tam světově proslulé nálezy z faraonské doby, množí se také útoky na sakrální stavby. To jsou všechno škody, které nepůjde nahradit.

Nemyslím si ale, že by hrozilo zničení výzkumných lokalit. Alespoň ty u pyramidových polí jsou hlídány mnohem lépe, než tomu bylo při revoluci v roce 2011. Mnohem víc je ohroženo financování české egyptologie, to je nyní náš největší nepřítel.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.