Překupníci s otráveným alkoholem z Karvinska Petr Hlava a Marek Ženíšek, kteří zavinili smrt jednoho člověka a čtyřem dalším způsobili závažné zdravotní problémy, mají strávit osm let ve vězení.

Rozhodl o tom dnes ostravský krajský soud. Podle rozsudku dali do oběhu osm desítek litrů alkoholu, který obsahoval 50 procent jedovatého metanolu. Toto množství mohlo zabít až 300 lidí.

Rozsudek není pravomocný. Hlava i Ženíšek se ještě v jednací síni odvolali. Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Ani jeden z obžalovaných rozsudek nechtěl komentovat. Bez jediného slova opustili soudní budovu. Případem se bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Podle krajského soudu se oba dopustili úmyslného obecného ohrožení. S ohledem na období, v němž nekolkovaný alkohol pochybného původu dál prodávali, si měli uvědomit rizika spojená s jeho pitím.

"Od 3. září u nás lidé umírali na otravu metanolem. Od 14. září byla vyhlášena prohibice. Každý by musel poznat, že tento alkohol byl rizikový," uvedl soudce během zdůvodnění rozsudku.

Litr vodky za sto korun

Alkohol v nekolkovaných lahvích koupil Hlava během loňského září. V té době už v Česku lidé na otravu metanolem umírali. Životu nebezpečné zboží pak prodal Ženíškovi, který ho předal svému známému. Pravděpodobně za účelem dalšího prodeje.

Okolo 50 lahví mu přivezl k zahradní chatce v Doubravě na Karvinsku. Muž ale s dalšími kamarády během třídenního večírku asi deset litrů vypil. Po třetím dnu se u některých objevily zdravotní problémy.

"Problémy měli jen někteří. Část hostů vypila jen trochu závadné vodky. Jiní ji prokládali pivem. Mladý horník ale vypil přibližně půl litru. Nepociťoval žádné příznaky otravy. Jeho organismus byl schopen nápor metanolu zvládnout. Navíc včas se mu dostalo odborné pomoci," řekl žalobce David Bartoš.

Podle něj jed na každého může působit jinak. Metanol proto nejčastěji zabíjel starší a nemocné lidi.

Ženíšek připustil, že lahve do Doubravy přivezl. Jak jsou nebezpečné, údajně nevěděl. Byl to právě on, kdo ve své výpovědi několik týdnů po zatčení udal Hlavu. Celkem 77 litrů vodky nakoupil za 7700 korun.

Hlava ale toto spojení odmítá. "Nemám s tím nic společného," opakoval u soudu. Jeho obhajobu ale soudce považuje za vyvrácenou.

Ženíška usvědčila i komplicova matka

Lahve vodky Helsinky, které zabíjely v Doubravě, jsou velmi specifické. Mají zvláštní ornamenty. Přesně s takovými manipuloval před časem bratr Petra Hlavy Jiří. Soud tak dospěl k názoru, že obžalovaný Hlava byl s nelegální vodkou Helsinky v kontaktu. "Byl to jeho bratr, který vodku v minulosti stáčel," řekl soudce.

Podle něj navíc Ženíšek neměl důvod křivě obvinit kamaráda. Hlavu nakonec usvědčila i Ženíškova matka. Po komplicově zatčení ji Hlava navštívil a prosil, aby ho neudával.

Metanolová kauza vypukla loni v září v Moravskoslezském kraji. Postupně zemřelo 47 lidí. Dalších téměř 80 mělo zdravotní problémy. Řada z nich má doživotní následky.

Potrestáno už bylo několik lidí. Dosud ale soudy rozhodovaly v méně závažných případech. Soudce například uložil podmínky a peněžité tresty jednomu z menších distributorů a hospodskému ze Zlínska. Hlavní větev metanolové mafie před soudem stane později.

Související