Sobotní duhový průvod je považován za vyvrcholení festivalu Prague Pride, který v hlavním městě probíhá od pondělí. Během celého týdne se konaly besedy, divadelní představení, procházky po městě i běžecké prohlídky Prahy.

Tradičně nejvíc lidí se ale účastnilo právě průvodu, který vyrazil v sobotu odpoledne ze spodní části Václavského náměstí. Loni se do duhového pochodu zapojilo 15 tisíc lidí, letos jich organizátoři napočítali okolo 20 tisíc.

Podle průzkumu pořadatelů téměř polovinu návštěvníků festivalu tvoří gayové, necelou pětinu pak lesby. Pětinu představují heterosexuální ženy a desetinu pak heterosexuální muži.

Na průvod se účastníci chystali už od rána. Na tělo si malovali duhové barvy a zdobili alegorické vozy, které jsou tradiční součástí průvodu.

Ve 13 hodin se shromáždili v ulici Na Příkopě, průvod ale vyrazil až o hodinu později. Prošel náměstím Republiky i Staroměstským náměstím, pokračoval Pařížskou ulicí, přes Čechův most a po schodech se dostal na Letnou.

V rozlehlém parku se uskutečnilo několik koncertů. Na jednom z pódií se pouštěla taneční hudba, na dalším hrály kapely. Účastníci se nevěnovali ale jen poslechu a tanci. Mohli se třeba připojit k petici za přijetí novely, která by registrovaným partnerům umožňovala adoptovat vlastní dítě svého protějšku. Podepsat mohli také petici, která odsuzuje zákon proti propagaci homosexuality v Rusku.

Podpisovou akci zahájil profesor Martin C. Putna. Ten také vyzval prezidenta Miloše Zemana, předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou, předsedu Senátu Milana Štěcha a další zákonodárce, aby zaujali stanovisko k aktuálnímu dění v Rusku.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.