Archeologové představili veřejnosti nejvýše položené pravěké sídliště v Česku, které se rozkládalo u Javoří Pily na Šumavě. Podle Kataríny Čulákové z Archeologického ústavu AV ČR objev dává za pravdu předpokladům, že v dávném období naši předci obývali hory běžně. I když jen krátkodobě.

V oblasti kolem Roklanského potoka existovalo hned několik míst, kde v období mezolitu pobývali lovci a sběrači. Dokládají to stovky úlomků různých nástrojů, jako jsou hroty šípů a háčky do udic.

"Výzkum je v horských oblastech obtížný, protože se tam nic nestaví a neorají se pole, jde tedy spíše o štěstí, že se nám sídliště povedlo najít," řekla k tomu v rozhovoru pro IHNED.cz Katarína Čuláková z Archeologického ústavu AV ČR

Lidé se na Šumavě trvaleji usadili až ve středověku. V 19. století vznikla u Javoří Pily osada, v níž se zpracovávalo dřevo. Za totality místem procházela železná opona, takže lokalita zůstala civilizací málo dotčená.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.