Ministerstvo dopravy požaduje od vlády dalších 12,5 miliardy korun. To je minimální částka, o niž by se měl navýšit rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) pro roky 2015 a 2016.

Ministr financí Jan Fischer už má přitom na stole žádost o pět miliard korun navíc pro resort dopravy. O těchto penězích na příští rok je dle svých slov ochoten jednat, přičemž finální uvolněná částka bude záležet na kvalitě jednotlivých projektů a na rozhodnutí vlády. Uvolnění dalších prostředků nad rámec tohoto požadavku nepředpokládá, řekl týdeníku Ekonom.

Ministerstvo dopravy hrozí tím, že pokud nedojde k navýšení prostředků o 8,6 miliard korun na rok 2015 a 3,9 miliardy na rok 2016, nebude moct Česká republika čerpat prostředky nové finanční perspektivy EU 2014 až 2020.

„Znamená to skluz dvou let již na začátku finanční periody a potencionální riziko ztráty peněz,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Zneněk Neusar s tím, že ohroženy by byly i velké projekty, například pokračování R35 z Opatovic, D11 na Jaroměř nebo pokračování modernizace IV. železničního koridoru na České Budějovice.

Kromě toho návrh rozpočtu SFDI na další roky, který je nyní v mezirezortním připomínkování a který má týdeník Ekonom k dispozici, hovoří o dalších desítkách menších staveb, kterým hrozí zastavení.

„Jsem připraven jednat o požadavcích na spolufinancování pouze kvalitních projektů dopravní infrastruktury,“ vyjádřil se Fischer. Zároveň však ujistil, že bude hledat takové řešení, aby Česká republika využila maximum prostředků EU z končícího programovacího období.

 


obalka manipulace 225xapx

 


Celý článek si můžete přečíst v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.

 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.