V Národním divadle (ND), jehož roční rozpočet je přibližně miliarda korun, se dlouhá léta podvádělo na daních. Uměle se navyšovaly příjmy a obcházely zákony. Napsala to Mladá fronta Dnes (MfD) s odkazem na závěry hloubkového auditu, který vypracovala komise odborníků a předala jej bývalé ministryni kultury Aleně Hanákové. Audit odhalil také uzavření zakázky za miliony korun s firmou ABL bez tendru.

"V Národním divadle docházelo při odměňování zaměstnanců k dosti závažnému porušování zákoníku práce a souvisejících předpisů," prohlásil nový ředitel ND Jan Burian. Podle zprávy, již vypracoval šestičlenný tým odborníků, se v divadle třeba obcházela mzdová regulace nebo se porušovaly povinnosti při placení daní a zdravotního a sociálního pojištění.

"Není například možné zaměstnance divadla, kteří stejnou práci vykonávají na základě pracovního poměru, platit ve stejném měsíci ještě jiným způsobem, tedy třeba navíc na základě autorského zákona," uvedl Burian.

Sezona Národního divadla začne podle plánu. Výpověď ale nevzali zpět Krajčo s Donutilem - čtěte ZDE

Komentář: Národní divadlo díky kauze s Balvínem posílilo - čtěte ZDE

Burianův předchůdce Ondřej Černý ale výsledky prověrky zpochybňuje. "Závěry, které se objevily v médiích, považuji za chybné, zavádějící a účelové. Zásadně je odmítám," řekl bývalý ředitel. Systém odměňování zaměstnanců podle něj připravoval na konci 90. let tehdejší šéf divadla Jiří Srstka po konzultacích s ministerstvy práce a kultury. "Poté byl systém prověřován opakovaně všemi kontrolními orgány, počínaje Nejvyšším kontrolním úřadem. Naposledy se jím zabývala letos Státní inspekce práce. A kontrolní orgány nikdy nekonstatovaly žádné porušení zákona," dodal.

Účetnictví divadla už prověřuje i finanční úřad, který 15. srpna zahájil v divadle kontrolu zaměřenou na daň z příjmu právnických a fyzických osob v letech 2011 a 2012. "Až po této kontrole bude zřejmě možné přesně stanovit případné škody," doplnil mluvčí divadla Tomáš Staněk.

Kontroloři finančního úřadu procházejí několik let staré účty divadla. "Pokud nám doměří daň, budeme povinni ji uhradit a pak se musím zamyslit nad tím, kdo způsobil ND škodu," dodal Burian.

Části kolektivní smlouvy, které jsou v rozporu se zákony, již nový šéf ND zrušil. S uměleckými šéfy projednal nový mzdový předpis, který by měl platit od září.

"Co nejdříve zavedeme standardní systém odměňování v souladu s platnou legislativou. Bez těchto opatření nejsou žádné transformační kroky v Národním divadle možné a tento postup vyžaduje také zvýšení mzdových limitů," uvedl Jan Burian.

Milionová zakázka pro ABL bez tendru

Prověrka odhalila také uzavření několikamilionového kontraktu s bezpečnostní agenturou ABL (v současnosti Mark2 Corporation), kterou v minulosti vedl nynější poslanec a šéf Věcí veřejných Vít Bárta, bez výběrového řízení.

"Vzhledem k tomu, že z předložených smluv a dodatků vyplývá, že roční smluvní plnění společnosti Mark2 Corporation je zhruba ve výši 3,5 milionu korun, se jedná o nadlimitní zakázku na služby," uvedla finanční ředitelka ND Tamara Čuříková.

ND chce na základě auditu smlouvu s Mark2 Corporation zrušit. "V současné době musí být smlouva ukončena. Následně bude na zakázku vyhlášeno řádné výběrové řízení," dodala Čuříková.

Další smlouvy mezi Státní operou a ABL byly podle vedení divadla údajně uzavřeny i před rokem 2006. Audit navíc poukázal na to, že v dalších případech divadlo pravděpodobně zkreslovalo finanční situaci a porušovalo rozpočtovou kázeň. Nedodržení rozpočtových pravidel možná způsobí ND finanční škody, sdělil mluvčí divadla Staněk.

"K ostatním závěrům se rád vyjádřím poté, co budu mít možnost seznámit se s celou kontrolní zprávou," uvedl bývalý šéf ND Černý.

Výsledky auditu předložil šéf ND Burian už v červnu bývalé ministryni kultury Aleně Hanákové, která mu pak uložila, aby problémy začal řešit hned po svém nástupu. Ovšem 1. srpna, kdy se Burian ujal funkce, jej odvolal nový ministr kultury v úřednickém kabinetu Jiří Balvín. Ministr si za to vysloužil kritiku a premiér Jiří Rusnok Balvínovi nařídil vrátit Buriana do funkce, což se druhý den stalo.

Související