Sněmovna se podle Martina Peciny příští úterý nerozpustí. Ministr vnitra v demisi to prohlásil v pořadu Otázky Václava Moravce. Podle Peciny poslanci rozpuštění schválí nejdříve až v září.

Pecina předpokládá, že se sice najde 120 hlasů poslanců potřebných pro rozpuštění dolní parlamentní komory, ale ne v příštím týdnu. "Země v tom chaosu si už zaslouží, aby volby byly. Ale přiznám se, že jsem maličko skeptický," uvedl.

Odložení hlasování a tím i termínu voleb zatím prosazovala jen ODS, která se zmítá v krizi. Podle Peciny se přidá i TOP 09. "TOP 09 zase otočí a řekne, že bychom měli ještě chvilku počkat. Sněmovna se bude rozpouštět někdy v září," dodal.

Jeho slova ale vyvrací šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík. "Je to nesmysl, jsme konzervativní strana a naše slovo platí. Chtěl bych vyzvat pana Pecinu, ať se projeví jako gentleman, a až se v úterý ukáže, že divákům České televize lže v přímém přenosu, ať se za svá slova TOP 09 a Starostům omluví," reagoval Gazdík pro IHNED.cz.

Schůze k rozpuštění sněmovny se konala už v pátek odpoledne. Po pár minutách ale poslanci odhlasovali její přerušení. Báli se totiž, že kvůli četným absencím by k rozpuštění nesehnali potřebných 120 hlasů.

Jednání proto bude pokračovat 20. srpna. ODS sice navrhovala přerušení až do začátku září, s jejím návrhem ale nesouhlasily ČSSD, KSČM, TOP 09 ani VV.

ODS by odložení voleb dalo více času na sestavení kandidátek a hlavně regeneraci po kauze Petra Nečase a Jany Nagyové i po zradě dvou poslanců při hlasování o důvěře Rusnokově vládě.

Podle občanských demokratů je ale hlavním důvodem jejich snahy ohrožení klíčových norem, především zákona o obnovitelných zdrojích energie, zákona o sociálních službách a také občanského zákoníku. Senát totiž podle ODS už nebude mít čas je schválit.

Poslanci rozhodnou o rozpuštění sněmovny v úterý. ODS s odložením na září neuspěla - čtěte ZDE

Senát po rozpuštění sněmovny sice převezme zákonodárnou iniciativu, ale bude moci schvalovat jen takzvaná zákonná opatření.

Zákonná opatření by Senát projednával výhradně na návrh vlády, byť je v demisi, "ve věcech, které nesnesou odkladu a vyžadovaly by jinak přijetí zákona", uvádí ústava. Opatření se nesmějí týkat ústavy, státního rozpočtu, státního závěrečného účtu, mezinárodních smluv a volebního zákona. Navíc aby zůstala v platnosti, musí je schválit nová dolní komora na první schůzi po volbách. Pokud by to neudělala, opatření by účinnosti pozbyla.

Předčasné volby by se podle prezidenta Miloše Zemana měly konat 25. a 26. října. Musí se konat do šedesáti dnů od rozpuštění sněmovny. Ministr vnitra Pecina věří, že jeho úřad, který má přípravu voleb na starosti, lhůtu zvládne dodržet.