Šedesátiletý Josef Kozibradka bude zanedlouho jedním z prvních lidí v Česku, jejichž bytnými se stanou církevní hodnostáři. Žije totiž v domě bývalé fary u Mariánských Lázní, kterou před více než šedesáti lety zabavili komunisté a o jejíž vrácení nyní žádá římskokatolická církev.

„Příliš se tou situací nezatěžuji. Mně je v zásadě jedno, komu budu posílat nájem,“ říká Kozibradka.

Někdejší fara i s přilehlou zahradou je jednou z celkem dvanácti tisíc nemovitostí, o jejichž vrácení zatím církve požádaly pozemkové úřady. Alespoň na Karlovarsku však na hlavní nápor teprve čekají.

„Původně jsme mysleli, že již druhého ledna nám zde přistaví náklaďák plný restitučních výzev. Prozatím však řešíme jen necelou čtvrtinu pozemků, které jsou v našem kraji vyčleněné k vypořádání,“ říká Pavel Brandl, ředitel Státního pozemkového úřadu v Karlových Varech, kde se nyní rozhoduje i o zmíněné faře.

Taháky ke švabachu

Restituční žádosti již v posledních týdnech stihly zaměstnat desítky úředníků po celé zemi. Podle zákona totiž musí mít stát u každého z vydávaných pozemků doloženo, že jej církve v minulosti skutečně vlastnily a že je o ně připravil komunistický režim bez adekvátní náhrady.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.