V čele Poslanecké sněmovny byla Miroslava Němcová tři roky, po dvě volební období byla její místopředsedkyní. Na posledním jednání před předčasnými volbami hlasovala proti jejímu rozpuštění.

"V této situaci je to chyba. Miloš Zeman soustřeďuje moc ve státě. Sněmovna byla kontrolním místem," tvrdí o konci dolní komory politička, kterou ODS a pravicová vládní koalice navrhovala na premiérku po Petru Nečasovi.

Koalice Němcové se sto jedna hlasy se rozpadla při hlasování o důvěře Rusnokově vládě, to vyústilo v rozpuštění sněmovny a tím i v předčasné volby. "Děláme historickou chybu," řekla Němcová po úterním hlasování v rozhovoru pro IHNED.cz.

Překvapil vás výsledek dnešního hlasování?

Rozpuštění sněmovny jsem očekávala, takže jsem nebyla překvapena, ani zaskočena. Byla jsem proti, protože si myslím, že je chybou rozpouštět se za situace, kdy veškerou moc ve státě má soustředěnou Miloš Zeman. A to v podobě jím nadiktované vlády, jím obsazeném Ústavním soudu a pro něj hrajícího Senátu s většinou komunistů a sociálních demokratů.

Jestli se v takové situaci rozpouští sněmovna, která je jediným kontrolním místem a možnou brzdou procesů, které po rozpuštění už nikdo jiný nezastaví, tak děláme velkou historickou chybu. Teď na ni není vidět, teď je jakoby splněna objednávka veřejnosti, která chce honem rychle předčasné volby. Až na ni bude vidět, tak už bude pozdě, ale takový je život.

Co bude dál?

Teď čekám na to, až prezident republiky podepíše návrh, který mu posílá Poslanecká sněmovna. Teprve v tu chvíli - až to vyjde ve sbírce zákonů - je to rozpuštění pravomocné a potom bude volební kampaň a předčasné volby.

Jako jediná zástupkyně ODS jste neopustila jednací sál...

Já jsem hlasovala proti. Neodešla jsem z jednacího sálu, nemyslím si, že předsedkyně Poslanecké sněmovny poslední den a při posledním hlasování má odcházet ze sálu.

Na tom, že ostatní odejdou, jste se domluvili?

Ano, na tom jsme se dohodli na poslaneckém klubu.

Počítáte, že všechny zákony schválené sněmovnou projdou i Senátem?

Osobně jsem s panem předsedou Štěchem nemluvila, zaznamenala jsem nicméně už jeden návrh k fotovoltaice. Pozměňovací návrh je právě ten důvod, proč se musela sněmovna rozpustit. Když si to dám do kontextu s tím, jaký tu byl zmatek u zákona o odpadech a čirou náhodou se týkal fotovoltaiky, tak síly, které si to potřebovaly ošetřit si určitě ošetřily i to, abychom se rozpustili.

Jak?

To, že dají pozměňovací návrh Senátu a sněmovna už nebude moci nic projednat.

Povedete ODS do předčasných voleb?

To se rozhodne příští týden.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.